02.10.2017 10:38

Festival Young for young 2017 v Městském divadle v Mostě

Tradiční divadelní festival zve všechny své fanoušky do Městského divadla v Mostě a Divadla rozmanitostí ve dnech od 2. do 7. října 2017. Diváci se mohou těšit na večerní představení Klicperova divadla Hradec Králové, Divadla na cucky Olomouc, Divadla Letí Praha, A Studia Rubín, nebo  Janáčkovy akademie Brno. Během dopoledne budou probíhat studentská představení Pražské konzervatoře, VOŠ herecké, Studia DAMÚZA Praha, Divadla DISK a také Činoherního studia Ústí nad Labem a souboru Buchty a loutky Praha.

Festival zahájíme v pondělí 2. října inscenací z našeho repertoáru – retro muzikálem TAJNÝ DENÍK ADRIANA MOLEA. Před slavnostním zahájením v 18.30 hodin proběhne ve foyer divadla vystoupení taneční skupiny Institute of TOG a ve 21.30 zahraje naše skvělá kapela ALFI ALL STARS BAND rovněž ve foyer divadla.

3. říjen bude patřit Pražské konzervatoři s inscenací KRVAVÁ HENRIETTA ANEB JEDNO JARO V PAŘÍŽI, kterou uvedeme na Komorní scéně.  Divadlo rozmanitostí uvede od 10.00 hodin pohádku O PLAVÁČKOVI a v 19.00 představí Bilbo compagnie s taškařicí SOMMELIER. V 18.15 je připraven off program ve foyer Divadla rozmanitostí – Tomáš Alferi – hudební produkce. Od 19.30 hodin se diváci mohou připravit na kontroverzní představení Divadla Bufet s názvem Unhappy/happy a to v pojízdném prostoru Autobuf na náměstí před budovou městského divadla.

Třetí den festivalu zahájíme na Komorní scéně inscenací Činoherního studia Ústí nad Labem – MY DĚTI ZE STANICE ZOO a v Divadle rozmanitostí hudebně divadelní revue DRAKOPOHÁDKY. Začátky vždy v 10.00 hodin. O večerní program se postarají absolventi brněnské Janáčkovy akademie s hořkou Gogolovou komedií  HRÁČI. Před představením si v 18.15 hodin můžete ve foyer opět poslechnout hudební produkci pánů Alferiho a Beneše – Čtyři ruce, jeden klavír.

Ve čtvrtek 5. října bude opět probíhat dopolední program jak na Komorní scéně, tak v Divadle rozmanitostí – sem zavítají studenti Vyšší odborné školy herecké (Pidivadla Praha) s pohádkou SNĚHOVÁ KRÁLOVNA Komorní scéna činohry bude dopoledne patřit olomouckému Divadlu na cucky s autorským projektem MATE a večer v 19.00 hodin zde přivítáme Divadlo Letí Praha s mnoha cenami ověnčenou inscenací OLGA (HORRORY Z HRÁDEČKU). V hlavní roli spatříte členku činohry Národního divadla Pavlínu Štorkovou. V doprovodném programu vystoupí Zdeněk Souček ze skupiny ZDARR.

Dopoledne pátého dne bude opět patřit studentům. Komorní scéna přivítá Divadlo DISK (školní divadlo pražské DAMU) s autorskou inscenací BARUNKA IS LEAVING. Na loutkové scéně Divadla rozmanitostí od 8.30 zahraje Studio DAMÚZA, které uvede tradiční japonský příběh s názvem MOMOTARÓ – loutkovou inscenaci s živou hudbou. Na Komorní scénu večer zavítá A Studio Rubín Praha s inscenací NEVIM s Annou Stropnickou a Kristýnou Leichtovou v hlavních rolích. Opět nebude chybět hudební překvapení v rámci off programu ve foyer divadla a to v 18.15 hodin.

Sobotní závěr festivalu bude dopoledne ve znamení cirkusového workshopu souboru Cirqueon Praha vedený lektorem, žonglérem a akrobatem Marcem Verhillem, který představí pozemní workshop, základy žonglování a párovou akrobacii.

Soubor Buchty a loutky v Divadle rozmanitostí hned dvakrát pohádku Sůl nad zlato. Začátky představení jsou v 10.00 a 15.00 hodin. O slavnostní zakončení festivalu se postará Královéhradecké Klicperovo divadlo s třeskutě vtipnou komedií KOULE s Pavlou Tomicovou v hlavní roli. Po skončení představení slavnostně převezme cenu Forever young 2017 pan Jiří Suchý, který přislíbil i autogramiádu v průběhu pauzy. Ocenění Forever young je určeno tvůrcům, kteří mají za sebou obdivuhodnou uměleckou kariéru a jsou stále činní, kreativní a mladí duchem.

Po celou sobotu bude také v Městském divadle v Mostě probíhat bohatý doprovodný program – a zdaleka nepůjde jen o divadlo! Na sobotní odpoledne vám otevřeme divadelní zkušebnu, do které se běžně nedostanete, protože je výhradně určena pro zkoušení nových inscenací. Sobotní program nese název ZKUŠEBNA OŽÍVÁ. V první části můžete od 15.00 hodin zhlédnout projekci s názvem Náš humor (62 min.), pod kterým se skrývají čtyři příběhy dvojice Jonáš a Melicharová. Zařadili jsme ji u příležitosti předání ceny Forever Young panu Jiřímu Suchému.

Od 16.30 hodin naváže pořad komponovaný pořad LITERATURA – HUDBA – DIVADLO, který potěší především ty, kterým nejsou cizí poezie, hudba, alternativní umění a především nekonformní umělci. Můžete se těšit na čtení Davida Drábka, který zde před svojí večerní inscenací Koule bude číst ze své nejnovější tvorby, dále na básnířku a performerku Janu Orlovou, která představí svoji novou sbírku Újedě, nebo na známého rebela z Teplic – básníka Patrika Linharta. Dramatik Martin Macháček v hudebně-vizuální performance zprostředkuje svůj velmi nekonformní text Mrkev. Herci Městského divadla v Mostě pod vedením dramaturga Zdeňka Janála, který bude také celý program moderovat, přečtou ukázku z dosud v České republice neuvedené divadelní hry slavného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Valentinův den, za přítomnosti překladatelky Marcely Magdové. Celým odpolednem pak bude provázet vynikající muzikantka Stinka, která bude zpívat a hrát na akordeon i na kytaru.
Bude hrát nejen na zkušebně, ale od 18.15 hodin také ve foyer divadla.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: Lenka Krestová