01.09.2017 10:19

Gabriela Beňačková je v Síni slávy Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl dnes odpoledne do Síně slávy české první scény operní pěvkyni Gabrielu Beňačkovou. Stalo se tak v historické ředitelně, symbolicky v úvodu 135. sezony. Beňačková je teprve třetí osobností, které se této pocty dostalo. Loni vstoupil do Síně slávy tanečník Vlastimil Harapes, rok před ním herečka Vlasta Chramostová.

„Její úspěšná mezinárodní kariéra, neodmyslitelná spojitost s Národním divadlem a letošní životní jubileum, kdy 25. března oslavila sedmdesátiny, z ní činí ideální volbu pro další osobnost v Síni slávy,“ uvedl Burian.

Beňačková pokládá tento akt za jakési své déjà vu. „V roce 1970 bylo tady v této místnosti koncertní křídlo a já tu tehdy 5. května dopoledne dělala zkoušku a zpívala Mařenku z Prodané nevěsty. Vedení opery i divadla se muselo tehdy utvrdit v tom, že taková mladinká může do zlaté kapličky,“ uvedla. Ocenění si moc váží, diplom o vstupu do Síně slávy Národního divadla prý u ní doma nalezne místo hned vedle apoštolského požehnání od papeže.
„Pro mě je to obrovská čest. I proto, že jsem tady začínala – a tady symbolicky po sedmačtyřiceti letech končím,“ dodala umělkyně, která při znovuotevření Národního divadla v roce 1983 zpívala titulní roli Smetanovy Libuše. Mezi její největší úspěchy patří Káťa Kabanová v prvním uvedení díla v newyorské Metropolitní opeře v roce 1991. Na téže scéně ztvárnila o dva roky později i Jenůfu a Rusalku, v roce 1995 Mimi a Leonoru a v roce 1998 Desdemonu.

Gabriela Beňačková se narodila v Bratislavě. V roce 1969 zvítězila v Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech a v letech 1970-1981 byla angažována v pražském Národním divadle (s přerušením 1973-1974, kdy hostovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě). Od roku 1981 je ve svobodném povolání. Hostuje na předních světových scénách: od roku 1976 v Bavorské státní opeře v Mnichově, od roku 1978 ve Vídni a od roku 1979 v londýnské Covent Garden.

Autor článku: ČTK: bor, abz

Gabriela Beňačková je v Síni slávy Národního divadla

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.