02.10.2017 12:51

Horácké divadlo chystá premiéru Černé komedie Petera Shaffera

Druhou premiérou současné sezony v Horáckém divadle v Jihlavě bude v sobotu 7. října Černá komedie britského dramatika Petera Shaffera. V dramaturgii Barbory Jandové hru se souborem nastudoval režisér Pavel Šimák. Roli sochaře Brindsleyho Millera svěřil Ondřeji Šípkovi, jeho snoubenku Carol Melkettovou bude hrát Šárka Býčková.

Hru nazvanou Černá komedie napsal Shaffer v roce 1965 na zakázku londýnského Národního divadla. Původní inspirací mu byla scéna z tradiční pekingské opery, ve které jako divák viděl souboj dvou mužů v naprosté tmě, zatímco na scéně se zcela neiluzivně svítilo. „Shaffer se domníval, že tato situace by mohla být zajímavá i v současném moderním divadle. V Černé komedii tedy spojil principy prastarého asijského divadelního umění v podobě epického antiiluzivního divadla s britskou tradicí vynikajícího hereckého divadla,“ uvedla Jandová.

Inscenačním klíčem k Černé komedii na jevišti Horáckého divadla se stala černobílá groteska a doba jejího vzniku. Šimák se rozhodl děj komedie přenést do první poloviny 20. století, kdy se vynořil i žánr grotesky. „Pak už byl jen krůček k úpravě textu tak, abychom část děje nemuseli vyprávět pouze slovy, ale i pomocí pohybových gagů, které známe z pláten jako součást němých grotesek,“ uvedl Šimák. Ke grotesce podle něj odkazuje i celková černobílá stylizace včetně stylizace některých pohybových částí.

Kostýmy k představení navrhla výtvarnice Blanka Tesařová, autorkou černobílé scény je Kristina Matre Křížová. „Herecké obsazení tvoří sedmičlenný tým, který je zároveň spolurežisérem, svým vlastním pohybovým poradcem i gagmanem,“ dodala Jandová. Kromě Šípka a Býčkové se divákům v dalších rolích představí také Lucie Sobotková, Jakub Škrdla, František Mitáš, Milan Šindelář a Tereza Otavová. Asistentem režie je Petr Soumar. O živý klavírní doprovod v duchu žánru se postará hostující Peter Palacka.

Premiéra Černé komedie se uskuteční na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 7. října od 19:00.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: bjr

Horácké divadlo chystá premiéru Černé komedie Petera Shaffera

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.