13.02.2017 11:08

Horáckému divadlu v Jihlavě se loni zvýšila návštěvnost

Do Horáckého divadla v Jihlavě si loni našlo cestu 63.860 diváků, to je zhruba o 7000 víc než v roce 2015. Divadlo v roce 2016 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem. Náklady na provoz loni dosáhly 44,1 milionu korun, zatímco v roce 2015 činily provozní náklady 40,5 milionu korun. Divákům Horácké divadlo nabídlo osm premiér, víc než deset samostatných představení a speciálních akcí, vyjelo na šest zájezdů a představilo se na obrazovkách České televize. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Kraj Vysočina jako zřizovatel poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů 31,1 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo necelým milionem korun. Město Jihlava věnovalo loni divadlu 26.000 korun na financování jazzových koncertů v divadelním klubu.

„Hranici 60.000 diváků překročilo Horácké divadlo naposledy v 90. letech minulého století,“ řekla mluvčí. Velký počet diváků podle ní odpovídá růstu počtu odehraných představení. V porovnání s rokem 2015 to bylo o 26 repríz vlastních inscenací a šest hostujících představení více. Stejně tak odpovídá nárůstu odehraných představení meziroční zvýšení tržeb o přibližně 1,6 milionu korun. Přes milion korun tohoto navýšení pochází z tržeb mimo předplatné.

Loni se v Horáckém divadle odehrálo osm premiér, z toho pět činoherních inscenací, muzikál a pohádka na Velké scéně a vánoční hříčka na Malé scéně. Pro veřejnost připravilo divadlo několik jednorázových přestavení a programů, například Jihlavský masopust, zakončení sezony na náměstí, den otevřených dveří a slavnostní zahájení sezony nebo akci s názvem Zažít město jinak. Diváci navštívili divadlo také při Noci divadel. Tradiční slavnostní večer předávání ocenění Horác, který se loni konal opět na Velké scéně, byl rozšířen o ocenění Herecké asociace Malá Thálie.

Horácké divadlo loni ve své 77. sezoně novým cyklem Pohádkové neděle rozšířilo nabídku pro rodiny s dětmi. „Každou první neděli v měsíci jsou na programu střídavě vlastní a hostující pohádky, přičemž cyklus sobotních Pohádkových čtení na schodech pokračuje,“ uvedla Kvíčalová.

Vstupné na vlastní inscenace loni v září Horácké divadlo zdražilo o sedm procent. Podle Kvíčalové je však cena vstupenky v celorepublikovém srovnání stále jedna z „Zhruba o 15 procent se v 77. sezóně navýšila cena vstupenky na hostující představení, což bylo nutné v kontextu růstu cen za nakoupená představení,“ dodala mluvčí.

Horácké divadlo má 20 abonentních skupin, které využívá 4637 předplatitelů. Loni zaměstnávalo 72 lidí, zvýšení o čtyři pracovní místa oproti roku 2015 souvisí s rozšířením hracího plánu. Jde o specializované pracovníky zákulisního personálu, počet 20 stálých hereckých angažmá zůstal beze změny.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: bjr, hj

Horáckému divadlu v Jihlavě se loni zvýšila návštěvnost

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.