31.03.2017 09:58

Hra Petra Zelenky sklízí chválu i u pařížských kritiků

Pochvalné recenze provázejí uvedení hry Petry Zelenky Job Interviews v divadle Théâtre des Abbesses na pařížském Montmartru. Nadšení kritiků budí i výkony herečky Karin Viardové v titulní roli inscenace, která je ve Francii uváděna pod názvem Vera, podle jména hlavní hrdinky Věry.

Le Figaro píše o bláznivé a kruté komedii o vzestupu a pádu ambiciózní majitelky castingové agentury, která je tak zaslepena úspěchem, že přijde o všechno – a divákovi nezbývá než „se smát a přemýšlet“. L‘Humanité oceňuje „půvabnou zlomyslnost“ a „naprostou upřímnost bez špetky sentimentu“ v hře o cynické a chamtivé podnikatelce, budující kariéru na troskách reálného socialismu po sametové revoluci. Kritička renomovaného divadelního webu Fauteuil pour l’orchestre, od kterého inscenace získala známku „vynikající“, oceňuje výkon Karin Viardové, která „ve velkolepém portrétu ženy“ dokáže ztělesnit svou střídavě děsivou a směšnou, nesnesitelnou a dojemnou hrdinku, její nelítostnou honbu za úspěchem i touhu stát se paní svého štěstí.

Vera, která měla premiéru loni 25. dubna v normandském Caen, se v Paříži hraje do soboty 8. dubna. V příští sezoně pak opět vyrazí na turné. Ve francouzském divadelním systému je zvykem, že inscenace koprodukuje více divadel či divadelních společností a vzniklé projekty následně putují po jednotlivých divadelních sálech a městech.

Podobně jako v řadě jiných zemí i ve Francii se Petr Zelenka uvedl hrou Příběhy obyčejného šílenství. Ta se na frankofonních jevištích objevila víckrát. Hru Job Interviews autor napsal v roce 2014 na objednávku pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Věra Hlaváčková byla za svůj výkon v roli Věry nominována na Cenu Thálie 2014. Autorkou francouzského překladu je Alena Slunéčková, pro jeviště ho upravil Pierre Notte, který v inscenaci také účinkuje.

http://www.theatredelaville-paris.com/spectacle-veraelisevigiermarcialdifonzobo-1006 

Autor článku: ČTK: msk, hej

Hra Petra Zelenky sklízí chválu i u pařížských kritiků

Zahraniční divadlo

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

04.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.