03.03.2016 10:54

Husa na provázku oslaví osmdesátiny Milana Uhdeho cyklem scénických čtení

Brněnské divadlo Husa na provázku sérií scénických čtení uctí nadcházející 80. narozeniny spisovatele, někdejšího disidenta a politika Milana Uhdeho. Od 9. března do 14. května postupně představí texty Opice v menažerii, Zázrak v černém domě, Prodaný a prodaná a Pán plamínků. Souborné uvedení je na programu 28. května v rámci festivalu Divadelní svět. Uhde osmdesátku oslaví přesně o dva měsíce později.

Dnes v divadle začaly zkoušky před scénickým čtením Opice v menažerii. „Vychází z pamětí Milana Uhdeho, které vyšly před třemi lety,“ řekla novinářům dramaturgyně Nora Obrtelová. Text zachycuje rychlý sled čtyř režimů, které autor v dětství a mládí zažil, a demaskuje absurditu doby, ale i vnitřního světa hrdiny.
Podle režiséra Juraje Nvoty je Uhde výjimečný ve schopnosti přiznat své slabiny. „Nepasuje se na nějakého hrdinu,“ popsal Nvota. Uhde vzpomíná, že jej rodiče přepjatě chránili – nesměl nic vědět o hrozbách, které doba pro rodinu přinášela, nemohl ani sám na ulici.
„Ta ochrana člověka, kde jej uzavřete do nějakého prostoru, kde je domněle neohrožen, psychicky i fyzicky, to je takové řešení, které řada českých rodin používá dodnes,“ řekl Uhde.

S Husou na provázku je jako autor spjat od jejích úplných počátků v roce 1968. Vůbec první představení Panta rei vzniklo podle Uhdeho předlohy. Za normalizace nemohl publikovat, divadlo však přesto uvedlo jeho Baladu pro banditu i další díla, ovšem vždy pod jmény jiných autorů. Balada pro banditu se dočkala také filmového zpracování a v nové verzi je dodnes na repertoáru divadla.
Zatím poslední Uhdeho prací pro Husu na provázku se v roce 2014 stala hříčka Moc Art aneb Amadeus v Brně. V roce 2011 soubor uvedl Uhdeho hru Leoš aneb Tvá nejvěrnější o životě skladatele Leoše Janáčka. Obnovenou premiéru si odbude 29. dubna.

www.provazek.cz 


Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Husa na provázku oslaví osmdesátiny Milana Uhdeho cyklem scénických čtení