02.11.2017 12:25

Husa na provázku se festivalem rozloučí s uměleckým vedoucím Vladimírem Morávkem

Divadlo Husa na provázku se rozloučí s uměleckým vedoucím Vladimírem Morávkem festivalem. V následujících dnech uvede inscenace, které byly součástí pěti zásadních cyklů za Morávkova dvanáctiletého působení. Festival je zároveň součástí oslav padesáté sezony divadla, řekla dnes novinářům mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

„Pro mě je festival série všech projektů, kterými se divadlo rozhodlo vzdorovat klasickému typu českého divadla, kdy nacvičí představení, zahraje ho stokrát a tak pořád dokola," uvedl Morávek.

Režisér Vladimír Morávek, který funkci uměleckého šéfa divadla Husa na provázku zastává od roku 2005, patří k nejvýraznějším osobnostem českého divadla posledních desetiletí. Z funkce se rozhodl ke konci roku odejít po nátlaku zaměstnanců divadla. Vyčítají mu způsob komunikace a poukazují na nekoncepčnost, změny na poslední chvíli, psychický tlak či autokratický přístup. Situace se vyhrotila na jaře, kdy členové vedení chtěli dát výpověď. Soubor, administrativa i technika se ale semkli a adresovali Morávkovi dopis, který podepsala většina zaměstnanců. Nakonec dal výpověď umělecký šéf.

Festival s názvem Řešení je vzkříšení začne ve čtvrtek inscenací Kníže Myškin je idiot: Vzkříšení, která má připomenout projekt Sto roků kobry. Diváci si mohou připomenout také inscenační cykly Čapkové na provázku, Perverze v Čechách nebo Smějící se bestie. Festival uzavře 7. listopadu hra Ubu králem: Svoboda! z projektu O naší současné krizi aneb jak z toho ven.

Po festivalu bude loučení s Morávkem pokračovat. Závěrem bude výroční ples divadla a Jízda králů. Průvod půjde z divadla na Zelném trhu do Domu umění na Malinovském náměstí, ve kterém divadlo v minulosti sídlilo. Obě akce se uskuteční 30. prosince. Novým rokem Morávkovo působení v divadle skončí.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: sla, hor, kš