30.06.2017 21:45

Janáčkovo divadlo v Brně převzali stavbaři, začnou s opravami

Vládu nad Janáčkovým divadlem v Brně dnes od múzy Thálie převzalo sdružení stavebních firem. Jejich úkolem je v příštích 14 měsících opravit zázemí i střechu divadla. Firmy Metrostav, IMOS a OHL uspěly v tendru s nabídkou 524 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

„Čtrnáct měsíců je termín nikoliv pohodlný, ale takový, který dokážeme stihnout,“ řekl novinářům za sdružení firem Jaroslav Heran. Stavbaři si podle něj uvědomují, že po prázdninách roku 2018 se do budovy potřebují vrátit divadelníci. Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměří také na střechu. Při upevňování nové vzduchotechniky se totiž přišlo na to, že střecha s prefabrikovanými deskami je ve špatném stavu.

V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nacházející sezoně čeká provizorium spojené s prozkoumáváním nových míst vhodných k divadelní produkci. Jde třeba o brněnské výstaviště nebo velké šapitó v parku Lužánky, divadelníci budou hrát také na Špilberku a v Biskupském dvoře. „Čeká nás logisticky nesmírně náročná sezona, během které ale brněnskému a jihomoravskému publiku nabídneme stejný objem produkce, na který jsou zvyklí. Připravíme 19 nových premiér,“ uvedl ředitel divadla Martin Glaser.

Monumentální Janáčkovo divadlo se sálem pro 1383 diváků vzniklo v první polovině 60. let minulého století podle projektu kolektivu brněnských architektů. Byli mezi nimi například Ivan Ruller a Boleslav Písařík. Hodnota budovy je skryta i v detailech od vypínačů po svítidla či zábradlí a také v jeho umělecké výzdobě. Podle Glasera projekt oprav počítá se zachováním detailů a repasováním mnoha omšelých či poškozených prvků. „Veškerý mobiliář, všechno vybavení bude rekonstruováno nebo repasováno do původní podoby,“ uvedl Glaser.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj

Janáčkovo divadlo v Brně převzali stavbaři, začnou s opravami

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.