19.06.2017 12:56

Japonský tanečník Min Tanaka uvede dnes v Divadle Archa inscenaci o lidském těle

Tělu jako nástroji mezilidské komunikace se věnuje nové představení japonského choreografa a tanečníka Mina Tanaky. Uvede ho v premiéře dnes večer v Divadle Archa. Umělec, který se do Česka pravidelně vrací už od 80. let, si ke spolupráci na inscenaci nazvané prostě A Body (Tělo) přizval osm tanečnic z Evropy.

V nové choreografii se Tanaka vrací do prehistorie, do časů, kdy lidé nepoužívali jazyk a neměli jiný nástroj komunikace. Z potřeby komunikovat s ostatními lidmi a s okolní přírodou tak vznikl tanec. Ten podle autora zůstal zakódovaný v lidských tělech jako kód pravdivého vztahu.
Autor inscenace se zabývá postavením muže a ženy ve společnosti, střídáním dominace obou pohlaví v dějinách, připomíná rozdílné osudy žen a mužů ve válkách a podobně extrémních situacích. „Naše historie je založena na podřizování si lidských těl, zabíjení, nenávisti. Naše existence je vždy spojena s tělem. Tělo je život. Je pravdou samo o sobě," říkal při zkouškách Tanaka.

Dramaturgem představení je ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, který s japonským tanečníkem spolupracuje přes 30 let. „Tanakův tanec je založen především na extrémním vnímání prostoru a času. Jeho tělo je seismograf, který reaguje na všechny tektonické impulzy našeho duchovního prostředí. Min svým tancem relativizuje všechny zákony fyziky a vytváří báseň těla. Je to tanec bez formy, plný neočekávaných událostí a zároveň silně zakořeněný v zemi," popisuje projev Mina Tanaky.

Projektem s osmi evropskými umělkyněmi po čase navazuje na tři verze projektu Grimm Grimm, které vytvořil v druhé polovině 90. let s českými umělci, jako jsou Iva Bittová, Vladimír Javorský, Zuzana Sýkorová a další. Mezi osmi evropskými tanečnicemi v Těle tančí Katarina Kadijevicová, Tereza Krejčová, Věra Ondrašíková a Zuzana Pitterová z České republiky.

https://www.divadloarcha.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha