20.10.2015 16:40

Jihočeské divadlo připravuje premiéru Tolstého Kreutzerovy sonáty

Českou premiéru Tolstého novely Kreutzerova sonáta uvede v pátek studiová scéna českobudějovického Jihočeského divadla. Slovenský režisér Lukáš Brutovský zpověď muže, který zabil svoji ženu, zasadil do nekonkrétního časového období. Brutovský, jenž je uměleckým šéfem komorního divadla v Martině, novinářům řekl, že Tolstoj je jeho oblíbený autor a když dostal možnost vybrat si hru pro Jihočeské divadlo, sáhl po ruském klasikovi.

Kreutzerova sonáta je příběh žárlivosti v manželství, které končí tragickým činem. „Ale samozřejmě tato novela není pouze o tom. Je to především studie mužsko-ženských vztahů a manželství, které není založeno na porozumění partnerů, ale spíš je postaveno na sexuální a fyzické přitažlivosti,“ uvedl Brutovský.
Tolstého novela pochází z konce 19. století a ve své době byla považována za skandální. Brutovský na inscenaci spolupracuje se svým krajanem dramaturgem Mirem Dachem. „Kreutzerova sonáta se na české scéně prakticky nikdy nehrála. Snad jedinou výjimkou je němý film Gustava Machatého,“ připomněl Dacho snímek z roku 1926.
V adaptaci Tolstého hry se představí tři herci a jedna herečka. Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Michael Vykus se během představení v obsazení role vraha Pozdnyševa vystřídají. Jeho manželku a pozdější oběť ztvární Tereza Vítů. „To rozdělení nám poskytlo takovou zajímavou optiku na příběh hlavního hrdiny, který si sám při vyprávění odporuje. Snažil jsem se právě tento názorový kubismus postavy vyjádřit rozdělením mezi tři herce, mezi nimiž dochází i ke kolizím a hádkám,“ řekl režisér.

www.jihoceskedivadlo.cz


Autor článku: ČTK: rek, kš

Jihočeské divadlo připravuje premiéru Tolstého Kreutzerovy sonáty