18.03.2015 11:21

Jihočeský balet uvede Egerháziho Labutí jezero

Labutí jezero – klasický baletní příběh na hudbu Petra Iljiče Čajkovského doplní v pátek na repertoár balet Jihočeského divadla. V létě jej diváci uvidí před točnou v zahradě českokrumlovského zámku. Šéf souboru a autor libreta, režie a choreografie ho pojal jako příběh zraněné mužské duše. „Drama mého Labutího jezera je zcela založeno na hře představivosti,“ řekl dnes novinářům.

Egerháziho princ Siegfied je rozdvojená osobnost, která si vytvořila imaginární přízraky a démony – Odettu a Rothbart. „Odetta je vysněná idylická postava, po které Siegfried touží. Rothbart je autorativní osobnost trýznící jeho psýchu. Utíká před Rothbart a chce najít lásku v objetí Odetty,“ nastínil Egerházi děj. Balet je pro tanečníky náročný jak po stránce fyzické, tak psychické.

Pro Viktora Svidró, jemuž Egerházi svěřil hlavní roli Siegrieda, je to další příležitost najít v sobě nějaký jiný charakter po hlavních rolích, jako byl Don José v Carmen, Mandarin nebo Kafka. Roli alternuje s držitelem Ceny Thálie Zdeňkem Mládkem. V roli Odetty diváci uvidí Cristinu Mormeneovou a Sabinu Bočkovou, v roli Rothbart Julii De Meulemeesterovou a Terezu Hlouškovou.
Orchestr bude řídit generální ředitel opery Mario De Rose a Jan Bubák, o scénu plnou zrcadel se postaral Jaroslav Milfajt a kostýmy jsou z dílny Bregje van Balenové. Představení s jednou přestávkou trvá něco přes hodinu. Spolupracuje na něm tradičně Taneční centrum Praha.
Premiéra začíná v pátek v 19:00 v DK Metropol.

www.jihoceskedivadlo.cz


Autor článku: ČTK: mi, dr

Jihočeský balet uvede Egerháziho Labutí jezero