14.08.2017 09:32

Jiráskův Hronov letos nabídl rozšířený doprovodný program

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, jehož 87. ročník v sobotu večer skončil v Hronově na Náchodsku, nabídl letos několik novinek, například rozšířený doprovodný program. ČTK to řekla Simona Bezoušková z Národního informačního střediska pro kulturu (NIPOS), která je programovou ředitelkou festivalu.

"Doprovodný program se oproti minulým ročníkům zhruba ztrojnásobil a mohu s čistým svědomím říci, že se to setkalo s velmi pozitivními ohlasy a všechna představení byla divácky naplněná. Je to pro nás takový splněný sen," řekla Bezoušková.

Pořadatelé oznámili, že v hlavním programu se letos představí 23 inscenací v 68 představeních, dalších 36 inscenací v 54 představeních nabídl doprovodný program. "Poprvé jsme nabídli amatérským souborům takzvanou otevřenou výzvu, která jim umožnila vystoupit v doprovodném programu Jiráskova Hronova na vlastní náklady," řekla Bezoušková, která předpokládá, že se bude v rozšířeném doprovodném programu pokračovat i v dalších letech.

Starostka Hronova Hana Nedvědová dnes ČTK řekla, že přehlídka je pro město největší kulturní událostí. "Pro letošní ročník jsme uvedli v život mnoho novinek, velkou změnou byl on-line systém prodeje vstupenek, vybudovali jsme nový stan v parku, kde se mohla hrát představení doprovodného programu a poprvé také mohli využít studenti stanové městečko v parku," řekla Nedvědová.

Hronovský festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

Jiráskův Hronov

Autor článku: ČTK: sja, mal

Jiráskův Hronov letos nabídl rozšířený doprovodný program

Amatérské divadlo

22.05.2018

9. ročník Vršovického festivalu talentů – Divadelní defilé paradigmat existenciální filozofie

Letošní ročník nabízí zcela novou obsahovou a formální rovinu pedagogické a divadelní činnosti našeho Studia. Poprvé se všechny věkové kategorie cíleně zaměřily na univerzální lidské témata naší existence, které autorsky zpracovaly do samostatných divadelních představení s jednotnou formou malého obchůdku – kiosku. Vznikla tak mozaika generačních pohledů, či postojů konkrétní kohorty mladých lidí vůči základním životním otázkám.

19.05.2018

Týden uměleckého vzdělávání představí amatérskou tvorbu

Po celé republice dnes začíná Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Jeho cílem je upozornit na rozmanitost uměleckého vzdělávání a na aktivity těch, kdo se umělecké tvorbě věnují jako amatéři. Každý ročník týdne má svou tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

16.05.2018

Workshopy Divadelního Pikniku Volyně 2018

Přinášíme vám nabídku seminářů na letošním Divadelním Pikniku Volyně. Přehlídka mění svou koncepci, termín i parametry. Nově proběhne v prvním prázdninovém týdnu od 29. června do 7. července 2018, nabídne více inscenací v hlavním programu, rozmanitý doprovodný program a tábor pro děti. Díky rozšíření přehlídky vznikne i jedinečný prostor pro komplexní vzdělávání zaměřené výhradně na činohru a hudební divadlo.