04.05.2016 14:51

Karlovarské divadlo uvede hru o Karlu IV.

Městské divadlo v Karlových Varech uvede premiéru hry Jiřího Seydlera Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti. V hlavních rolích komedie o tom, že i monarcha je pouhý člověk, se představí Aleš Háma, Tereza Kostková a Viktor Braunreiter. Část představení zahrají divadelníci už v sobotu při zahájení karlovarské lázeňské sezony, premiéra je naplánována na 14. května. Novinářům to řekl režisér karlovarské činohry a autor hry Jiří Seydler.

„Komedie Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti je původní text, který jsem musel napsat. Protože když jsem hledal text, který by se týkal Karla IV., který má 700. výročí narození, a zároveň Karlových Varů nebo Lokte a jeho okolí, tak jsem zjistil, že nic napsáno není. Kromě jednoho textu, který už je tak starý, že hrát v podstatě nejde,“ řekl Seydler.
Inscenaci označil za historizující komedii, která fabuluje příběh mezi skutečnými historickými událostmi. „Karel IV. v něm usiluje o dvě věci – především potřebuje zplodit syna, neboť touží mít nástupce. A zároveň chce vytvořit svojí vlastní legendu, stát se otcem národa,“ nastínil režisér. Děj je zasazen do roku 1357, odehrává se v Karlových Varech a na hradě Lokti, kde byl Karel IV. jako tříletý chlapec vězněn a v dospělosti jej navštěvoval.

Premiérově bude hra uvedena přímo v den 700. výročí panovníkova narození v Karlovarském městském divadle. Letní reprízy potom budou uvedeny přímo v autentickém prostředí, na nádvoří loketského hradu. Divadelníci tam zavítají 11. června, 27. srpna a 2. září.

http://karlovarske-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: stu, jpt

Karlovarské divadlo uvede hru o Karlu IV.