22.02.2016 15:08

Klicperovo divadlo uvede projekt Evropa v režii Braňa Holička

Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravuje na 27. února uvedení autorského projektu herce a režiséra Braňa Holička Evropa. Hra si klade za cíl mluvit o společenství lidí, kteří se cítí ohroženi. ČTK o tom informoval dramaturg inscenace Tomáš Jarkovský.

„Je to inscenace, která vzniká v průběhu zkoušek. Neexistuje text a na začátku bylo dané pouze téma. Je to de facto společná snaha osmi lidí, přijít na to, co je to vlastně dnešní Evropa, a zároveň snaha zachytit náladu, kterou mají současní Evropané,“ uvedl režisér. Podle něj se nápad připravit hru na téma Evropa objevil dříve, než přišla migrační vlna.

Dramaturg Jarkovský poukázal na to, že téma uprchlíků plní nejen přední stránky novin, ale už začíná zaplňovat i náměstí. Na komunitní centrum létají zápalné lahve, připomněl útok na pražské centrum Klinika. „Jakkoli celá situace není úplně veselá, nezřídka ty jednotlivé události aspoň u nás získávají nepřehlédnutelně komickou, groteskní podobu,“ uvedl k inscenaci.

Scénu pro hradeckou inscenaci navrhl Nikola Tempír, kostýmy Petra Vlachynská. Divákům se představí Lenka Loubalová, Jan Bílek, Natálie Řehořová, Vojtěch Dvořák, Jiří Panzner a Josef Čepelka.

Klicperovo divadlo připravilo na sezonu 2015/2016 sedm premiér, jako první uvedlo v polovině října hru Františka Langera z roku 1925 Periférie v režii Davida Šiktance. Poslední má být 21. května dosud neuvedená hra Davida Drábka nazvaná Unisex.

www.klicperovodivadlo.cz 


Autor článku: ČTK: sja, dvd

Klicperovo divadlo uvede projekt Evropa v režii Braňa Holička