09.10.2017 14:10

Komorní činohra musela přerušit svou činnost

Divadelní společnost Komorní činohra, která se ve své dramaturgii soustřeďuje na současnou evropskou, potažmo světovou dramatiku, byla nucena z finančních důvodů po dvaceti letech své existence přerušit činnost. K tomu na webových stránkách KoČ vydal její principál Jiří Bábek prohlášení:

NEHRAJEME!

Přestože naše divadlo vykazuje již 20 let výjimečné umělecké, a tedy také hospodářské výsledky, stali jsme se terčem zjevné postupné likvidace. Anebo ne „přestože“, ale „právě proto“?

Město je zřizovatelem příspěvkových organizací, vyhlašovatelem a organizátorem grantových řízení. Přichází s poptávkou po zajištění veřejné služby, nastavuje kritéria, podle kterých by měla být naše práce hodnocena, a následně rozhoduje o přidělení společenské zakázky. To vše za peníze nás, pražských daňových poplatníků. Z naší společné pokladny. Je zcela pochopitelné, že na udělení grantu při grantovém řízení není právní nárok. Mělo by být ale samozřejmostí, že se lidé hospodařící s obecními penězi budou chovat zodpovědně a že budou postupovat při svých rozhodnutích objektivně. Jak ale vše vypadá v praxi?

Komorní činohra plní smluvní závazky vůči městu excelentním způsobem, a to ve všech výkonových ukazatelích:
V roce 2013 v počtu představení na 140 %, v počtu premiér na 300 %, v určené návštěvnost na 114 %.
V roce 2014 v počtu představení na 142 %, v počtu premiér na 400 %, v určené návštěvnosti na 103 %.
V roce 2015 v počtu představení na146 %, v počtu premiér na 200 %, v určené návštěvnosti na 105 %.
V roce 2016 v počtu představení na 146 %, v počtu premiér na 200 %, v určené návštěvnosti na 107 %.

Finanční soběstačnost z pohledu města jsme v posledních dvou letech měli 64 %, a 56,5 %.

Když se nám v roce 2015 tehdejší Grantová komise rozhodla za naše výsledky navýšit grant na celoroční činnost o 6,25 % oproti předcházejícímu roku, Odbor kultury MHMP mi předložil k podpisu smlouvu, ve které nám navýšil počet představení, která jsme měli v roce 2015 uvést, o 40 % oproti předcházejícímu roku. (Je prostě nepřípustné, abychom jako nestátní neziskovka zvedali laťku do výše, na kterou městem zřizovaná divadla nedosáhnou.)
Jako principál jsem se ozval a po jistých peripetiích se mi po ose Alice Hamršmídová, asistentka radního Jana Wolfa - radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL, STAN a Zelení) - Mgr. František Cipro, ředitel Odboru kultury – Bc. Petra Ježková, vedoucí oddělení sekretariátu Odboru kultury – Barbora Landová, MHMP, OZV, podařilo dosáhnout úpravy smlouvy a nárůst počtu představení byl navýšen jen o 10 %. (Peníze na celoroční činnost v roce 2015 nám na účet dorazily v květnu 2015.)

Nicméně vendeta za mou opovážlivost na sebe nedala dlouho čekat. Hned v příštím roce nám byl grant snížen o 17,6 % a v roce 2017 o 28,6 %. Za dva roky to činí z původní částky 41 %.
Snížili jsme počet titulů v repertoáru, reprízovost jednotlivých inscenací klesá, na nové inscenace prostředky nemáme, možnost propagace je mizivá, herci fluktuují…
V roce 2017 máme podle smlouvy uvést už jen 40 představení, návštěvnost udržet na 60 procentech a hlavně, už žádnou premiéru!!!

Proč město bojkotuje produkci divadla, kterou samo nejprve podporuje? Proč tak drasticky narušuje kontinuitu, o kterou nejdříve samo zdánlivě stojí? Proč nevyužívá potence výjimečně zdatného subjektu? Protože…
…Hlavní město Praha je zřizovatelem 10 příspěvkových organizací provozujících divadelní činnost. Ročně nás tato divadla stojí více než 385.000.000,- Kč! Pokud všechna tato divadla zahrají v jeden den každé jedno představení, stojí nás to více než 1.640.000,- Kč! Komorní činohra dostala 500.000,- Kč na celoroční činnost. Koalice Hnutí ANO 2011ČSSD a trojkoalice KDU-ČSLSTAN a Zelených prostě úzkostlivě dbá na to, aby likvidovala ty konkurenceschopné i na tak zneváženém trhu! Při přidělení společenské zakázky rozhoduje to, v jakém právním vztahu k městu je subjekt o zakázku se ucházející a ne to, jak jsou naplněna kritéria, jaké kdo odvádí výsledky. A „nezávislí“ odborníci zasedající v grantových a konkurzních komisích sestavených radnicí jsou zároveň naší konkurencí, která má možnost ošetřit si profesní prostor podle svého gusta a potřeb.

Komorní činohra je neoddiskutovatelně nekomerčním divadlem, které inscenovalo v české či světové premiéře texty málo, nebo do té doby v Čechách vůbec známých autorů: McDonagh, Vogel, Kuras, Gavran, Mamet, Vicen, Myllyaho, Spregelburg, Carr, McPherson, Barc, Hamvai, Walsh, Cassela, Johnstone, McPherson…)
Na poslední inscenaci jsme už vybrali peníze prostřednictvím crowdfundingového portálu, do pokladny divadla vkládáme vlastní finanční prostředky.
Takhle to dál nejde.

Jiří Bábek
principál

Autor článku: Převzato z: http://www.komornicinohra.cz/, http://www.divadelni-noviny.cz/