08.11.2011 15:18

Komunismus se představí na Českém divadle v Praze

Městské divadlo Zlín bude v neděli 13. listopadu v 19 hodin hostovat na prestižní divadelní scéně v Divadle pod Palmovkou v Praze s inscenací Komunismus v režii Petra Štindla v rámci podzimní části přehlídky České divadlo 2011.

„Klimáčka nezajímá ,komunismus´ jako slovníkové heslo, ale spíše jako choroba charakterů, které se tu ve větší, tu v menší míře nemohl vyhnout nikdo. Děj se odehrává těsně před počátkem perestrojky v roce 1984, který díky Orwellově knize nabývá také na symbolickém významu. Sleduje příběh jedné konkrétní rodiny, v níž na jedné straně je otec politicky persekvovaný, ale na straně druhé syn studuje zároveň na vysoké škole medicínu. Je to hra o odhalování a postupném rozkrývání minulosti, ale nikoli té velké historie, ale naopak, té soukromé, osobní. A ta minulost je plná velmi bolestných kompromisů,“ přibližuje dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

„Pokud chceme najít žánr, který tuto hru vystihuje, jde o tragikomedii. Je to komorní příběh jedné rodiny, s rozměry antického dramatu. Během večera se třikrát převrátí všechny hodnoty. Je to výpověď o nějaké době. Podle mě je Komunismus jedna z nejlepších porevolučních her. Velkou příležitost v ní mají skvělí zlínští herci. Komunismus pro ně představuje velké úkoly,“ zdůrazňuje režisér Petr Štindl.

Květnové premiéry inscenace Komunismus ve Studiu Z Městského divadla Zlín se zúčastnil i autor hry Viliam Klimáček.

„Zlínske naštudovanie Komunizmu na mňa urobilo výborný dojem. Je to výsostne herecká hra a herci, ktorých režisér obsadil, boli presní. Počas skúšania som dostal echo od pana dramaturga Fekara, že skúšajú s chuťou a baví ich to. Vtedy som vedel, že je to už na polovicu vyhrané. Hra má zmysel práve v našej dobe rýchleho zabúdania a verím, že na ňu dostanete aj mladých divákov.

Zlínske naštudovanie hrala moja generácia - okrem syna, samozrejme - ktorá veľmi dobre vedela, o čom a o akej dobe hrá - a bolo z nej cítiť autenticitu.

Zaujala u vás aj zvláštna melanchólia jednej bočnej postavy, suseda, z ktorého je nakoniec dôstojník ŠtB, alebo ten maličký detail, ale veľmi pekný - odkazy manželov, keď sú odpočúvaní, sú písané na Meotar, ktorý si my starší pamätáme zo školských prednášok. V neposlednom rade bol zlínsky bulletin najlepší zo všetkých doteraz.“

Autor článku: Hana Šmardová

Komunismus se představí na Českém divadle v Praze