02.10.2017 09:21

Konference: Vzorové drama raného novověku

Historický ústav AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR a Kabinet pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR pořádají u příležitosti 300. výročí úmrtí jezuitského dramatika Karla Kolčavy mezinárodní mezioborovou konferenci Vzorové drama raného novověku, která se uskuteční 12.–14. října 2017 v Praze ve vile Lanna.

V letošním roce uplyne 300 let od úmrtí Karla Kolčavy (1656–1717), významného jezuitského dramatika, autora 23 dramat psaných pro budoucí učitele jezuitských gymnázií a vydaných pod názvem Exercitationes dramaticae I–VI.

Při této příležitosti jsme se rozhodli uspořádat konferenci, která se bude zabývat vzorovými dramaty ve školském divadle raného novověku. Vzorová dramata vydávaná zejména pro potřeby učitelů představují mimořádný fenomén především proto, že texty kolovaly celou Evropou v „poměrně dlouhé časové perspektivě. Jejich zkoumání tak umožňuje sledovat přenos obsahových i formálních schémat nejen mezi jezuitskými gymnázii různých provincií, ale také mimo toto prostředí.

Hlavním cílem konference je charakterizovat vzorové texty a nastínit mechanismus jejich užívání jako vzoru pro běžnou školskou dramatickou produkci. Jednacími jazyky konference budou angličtina, němčina a francouzština.

12. 10. 2017 – 14. 10. 2017
Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6

Program konference

Konference: Vzorové drama raného novověku

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.