23.05.2017 11:41

Květnové 8@8 Divadla LETÍ představí francouzskou experimentální hru o době posedlé hysterickým sebe-měřením

Poslední letošní díl cyklu scénických skic 8@8 si Divadlo LETÍ přichystalo na konec května. Scénickou skicu hry francouzských autorů Stéphana Bouqueta a François-Xaviera Rouyera GHOST PROTOCOL připravuje přímo pro spřátelený festival současného francouzského divadla Sněz tu žábu!

Divadlo LETÍ navazuje na spolupráci s festivalem v loňském roce, kdy v jeho rámci uvedlo text Guillaume Cayeta Nehybní v režii Lindy Duškové. Pro spolupráci na připravované scénické skice se LETÍ rozhodlo oslovit Terezu Říhovou, která na podzim loňského roku zrežírovala hru Maxi Obexer Ilegální pomocníci uvedenou ve VILE Štvanice.

O hře Ghost Protocol říká: „Text je pro mne režijní výzva. Skládá se z dvou tematicky spřízněných částí, které si vyžadují volbu konkrétního scénického řešení. Rozhodli jsme se vyjít především z posedlosti pozorováním a neustálým měřením, jenž je tak specifické pro naši dobu.“ „Hra má prvky absurdního dramatu. Lze z ní vycítit ozvuky díla Samuela Becketta. Pojednává o postavách, jejichž život se smrskl na pozorování života ostatních,“ dodává dramaturg David Košťák.

Připravovaný díl 8@8 je posledním v letošní sezóně. Divadlo LETÍ ale již chystá dramaturgický plán na příští sezónu, ve které svým divákům opět představí nejžhavější novinky ze světa současné dramatiky.

26. 5. 2016 ve 20:00 hodin ve Studiu ALTA
8@8 Stéphane Bouquet, François-Xavier Rouyer: GHOST PROTOCOL

Překlad: Linda Dušková Režie: Tereza Říhová Dramaturgie: David Košťák Výprava: Kateřina Höferová Hrají: Michal Kern, Tomáš Kobr, Agáta Kryštůfková a Milada Vyhnálková

„Každý z nás může být definován seznamem čísel nebo svojí pozicí v rámci určitých souřadnic.“
Ve skutečnosti je přesnost tohohle hysterického sebe-měření návnada. Kromě určité úrovně přesnosti, digitální fotografie není nic jiného než pixely, a tak se v těchhle maniakálně přesných počtech lidská postava rozpouští, identita mizí, jedinečnost bledne.
Kdo přesně jsme? Na starou otázku nové technologie. Vybaven chytrými hodinkami, čipovým náramkem, inteligentním tričkem, každý z nás může být definován seznamem čísel nebo svojí pozicí v rámci určitých souřadnic. Ghost Protocol se věnuje tématu sledování těl, hranic a identit na začátku 21. století.

Tento díl z cyklu 8@8 je součástí Festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu.

Více informací na www.dilia.cz/8v8, www.divadlo-leti.cz, www.sneztuzabu.cz

Autor článku: Karolína Macáková

Květnové 8@8 Divadla LETÍ představí francouzskou experimentální hru o době posedlé hysterickým sebe-měřením

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.