20.03.2017 11:47

Labyrint hradeckého Draku otevře instalaci nazvanou Včelí dům

V labyrintu divadla Drak v Hradci Králové bude v úterý zpřístupněna multimediální instalace nazvaná Včelí dům. Otevřena bude do 30. září, sdělila ČTK mluvčí divadla Barbora Kalinová. Divadlo Drak také v úterý začne s chovem včel na střeše divadelní budovy v centru Hradce Králové.

„Výstavou chceme navázat na myšlenku, se kterou jsme v Draku znovu obnovili Mezinárodní institut figurálního divadla, že divadlo nevnímáme pouze jako budovu pro odehrávání divadelních představení, ale také jako místo společenské a setkávací,“ uvedla umělecká ředitelka divadla Dominika Špalková.

Podle divadelníků je výstava transformací výtvarného a divadelního labyrintu do imaginárního včelího úlu. „V multimediální instalaci se potkají různé přístupy a druhy umění, socha, film, zvuk a text. Příkladem z oblasti pohyblivého obrazu je kanadská umělkyně Gerda Johanna Cammaer, která konfrontuje globální jev mizení včel se zánikem klasického filmu,“ uvedla Kalinová.
Na výstavě bude například zastoupená i figurativní práce Anny Hulačové, sochař a performer Matěj Al-Ali vstoupí do prostoru se svými enigmatickými cizinci, masivními kinetickými objekty, které vybízejí k něžné interakci. Instalace vznikla ve spolupráci s designovým studiem Onkubátor, které je autorem architektonického a výtvarného řešení výstavy, uvedla mluvčí.

Divadlo Drak připravuje na květen a červen medobraní, kdy budou mít lidé šanci ochutnat první med od včel chovaných na střeše divadla. Divadlo Drak se nechalo k pořízení včel inspirovat fenoménem městského včelaření, kdy jsou včelstva umísťována na střechy budov v centrech velkých měst, jako jsou Paříž, Londýn či Praha.

http://labyrint.draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: sja, kš

Labyrint hradeckého Draku otevře instalaci nazvanou Včelí dům

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.