27.06.2017 12:27

Liberecká činohra hostuje v Norimberku

Činohra Divadla F. X. Šaldy se v neděli 2. července představí na festivalu Hovory o hranicích v Norimberku. Hlavním cílem tohoto festivalu je představit současné i klasické české a slovenské dramatiky prostřednictvím inscenovaných čtení a přednášek. Program, zahrnující i hudební vystoupení, diskuse a besedy, vyvrcholí představením nejnovější hry Arnošta Goldflama Achich…, kterou na hlavní scéně Státního divadla v Norimberku za účasti autora uvede právě liberecká činohra.

„Je to pro nás veliký úspěch, protože činohra do zahraničí nejezdí zrovna často, a to nejen ta liberecká. Jsme rádi, že se nám tuhle bariéru podařilo v právě končící sezóně prolomit, postupně jsme navštívili festivaly v Bratislavě, Vídni, slovinské Kranji a naposledy před měsícem v naší partnerské Žitavě. A doufám, že alespoň některá jednání, která teď vedeme, povedou k tomu, že se nám bude dařit takto vyjíždět a reprezentovat i v dalších letech,“ komentuje zájezd šéf činohry Divadla F. X. Šaldy Šimon Dominik.

Hra Arnošta Goldflama Achich… měla v autorově režii premiéru v prosinci 2016 v Malém divadle. Za povzdechem v názvu se skrývá vtipná i smutná, ironická i vážná feérie o jednom mladém židovském muži, který prochází napříč dějinami dvacátého století. Stále se však pohybuje v kruhu rodinném a stále vlastně řeší svůj vlastní život, který pro něj naplno začal, když v našich zemích vládl socialismus. Systém, který zakonzervoval pod svým pokrokářstvím nejen všechny předsudky vůči židům, ale i napětí, v němž mladý hrdina hry hledá své místo v životě, povzbuzován i kritizován těmi, kdo již dávno zemřeli, ale s nimiž sdílí nejistý úděl českých židů.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: Šimon Dominik

Liberecká činohra hostuje v Norimberku

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.