27.10.2016 14:46

Loutkáři z celé republiky se sletí do Prahy již po dvacáté šesté

Přehlídka loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem letos vstupuje do svého 26. ročníku. Během prvního listopadového víkendu se tak v Divadle Minor představí šestnáct loutkových inscenací z celé republiky. V rámci festivalu bude udělena cena Českého střediska mezinárodní loutkářské organizace UNIMA za nejinspirativnější loutkovou inscenaci sezóny. Přelet nad loutkářským hnízdem se uskuteční 4. a 6. listopadu 2016.

Přehlídka přinese tak jako vždy řadu úspěšných inscenací letošní sezóny z celé České republiky - v Divadle Minor budou hostovat divadla a soubory nejen z Prahy, ale také z Hradce Králové, Liberce, Jablonce nad Nisou nebo Mostu. Inscenace jsou určené pro nejrůznější věkové kategorie. Nejmenší diváci mohou zavítat na představení Ošklivé káčátko Divadla U staré herečky z Hradce Králové nebo třeba na Kocoura v botách mosteckého Divadla rozmanitostí. Starší děti pak jistě ocení pohádku O bílé lani Divadla Drak, případně inscenaci V jednom lese, v jednom domku souboru Vozichet z Jablonce n. Nisou. Pro velké diváky od 15 let je určena například inscenace Hrůza v Brně souboru Buchty a loutky nebo inscenace Objevení nebe, která bude odehrána na své domovské scéně v Divadle Disk. Loutkářskou zvláštností pak bude inscenace pro jednoho diváka µSputnik pražského MIR.theatre.

Vyvrcholením přehlídky bude udílení oborové ceny Erik. Putovní plastiku, jejímž autorem je výtvarník Jaroslav Doležal, uděluje každoročně České středisko UNIMA. Loňský opatrovník sošky Erika režisér Jiří Jelínek, který cenu získal za inscenaci Divadla Minor Mami, už tam budem?, tak bude muset cenu předat jejímu novému majiteli, jehož jméno vzejde z výsledků ankety odborné veřejnosti.

Přelet nad loutkářským hnízdem je přehlídka loutkového divadla. První ročník se konal v roce 1991 a od té doby pokračuje bez přerušení. Přelet každoročně přináší inscenace patřící k tomu nejzajímavějšímu, co se v předchozí sezóně na poli tuzemského loutkového divadla událo. Přehlídka je už od svých počátků úzce spojena s prostory Divadla Minor, ačkoli se v průběhu let konala i v několika dalších divadelních prostorách v Praze. Cena Erik byla udělována od prvního ročníku, kdy ji získal Josef Krofta. Od roku 1997 již není udělována jednotlivým osobnostem, ale nejlepší inscenaci sezóny.

Přehlídku organizuje Spolek pro vydávání časopisu Loutkář spolu s Českým střediskem UNIMA.

Více informací o Přeletu nad loutkářským hnízdem, programu a vstupenkách naleznete na webových stránkách http://www.prelet.cz.

UNIMA - mezinárodní nevládní organizace přidružená k UNESCO sdružující lidi z celého světa, kteří přispívají k rozvoji loutkářského umění a staví toto umění do služeb humánních hodnot, jako jsou mír a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu na rozdílnost jejich ras, politického či náboženského přesvědčení a kultury, v souladu s uznáním základních práv člověka, tak jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv Spojených národů 10. prosince 1948.

Autor článku: Klára Konopásková

Loutkáři z celé republiky se sletí do Prahy již po dvacáté šesté

Festivaly

22.05.2018

Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

21.05.2018

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic slibuje letos nejen skvělé divadelní zážitky

Již po osmadvacáté bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patřit divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června se zde bude konat další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci budou moci vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení.

21.05.2018

Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance rozehrají piazzettu Národního divadla

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 celkem 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Výrazně se letos rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory  Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakuba Urbana.