10.03.2004 00:00

Lovci jmen obsadí divadlo Ponec

Divadlo Ponec, pražská scéna pro současný tanec a pohybové divadlo, uvede 16. a 17. března premiéru představení Lovci jmen, které je autorským projektem režiséra Ondřeje Davida. Lovci jmen mají podtitul "Multimediální představení, které diváka zavádí do hlubin lidského nitra". Základním tématem je spojení člověka a přírody, a to jak poznáváme okolní svět. Představení svojí formou překračuje tradičně pojaté divadelní žánry: kombinuje se v něm činoherní herecký projev s tancem a prvky pohybového divadla, výrazný podíl nese původní hudba, vnitřní rovinu reprezentují počítačové animace a akční scénografie (např. hořící šípy, moukopád, vodní stěna, horolezecká stěna jako projekční plocha). Dějovou kostru tvoří příběh ženy, která se ocitá mezi dvěma muži. Rolí se zhostili herci David Máj, Jan Bárta a Petra Lustigová. Ondřej David patří k výrazným osobnostem české divadelní scény - je absolventem pražské DAMU, jeho poslední projekt "Žena, která zabila Boha" s Petrou Lustigovou vzbudil zaslouženou pozornost. Představení začínají v divadle Ponec ve 20 hodin.

Ondřej David, režisér a zároveň autor koncepce a scény, říká: "Jestliže chce člověk porozumět krajině, musí porozumět svému tělu. Lovci jmen vychází ze základního lidského přístupu - věříme tomu, co vidíme. Bezpečně se cítíme tehdy, když věci zkrotíme tím, že je pojmenujeme." Představení se odehrává na pozadí v podstatě banálního příběhu: hlavní hrdinka žije s manželem - oráčem. Navštěvuje záhadného mlynáře, kterému je podobně jako jí vlastní vášeň k poznání - snaží najít cestu ke světu skrze slova - jména. Žena se tak ocitá mezi dvěma muži a učí se od každého z nich - srůstá s krajinou a poznává nová slova, aby nakonec do světa kolem sebe přirozeně vplula a stala se jeho součástí. Po extatickém zážitku žena zabije oráče a posílá mlynáře do města. Ondřej David dodává: "Snaha dostat se až ke kostem věcí vede postavy zdánlivě banálního vesnického trojúhelníku do podvědomých krajin, v nichž se doslova svlečou z kůže."

Realizaci projektu předcházela roční příprava, při které se sešli tvůrci různých uměleckých profesí: dramaturgyně Marta Ljubková, s kterou Ondřej David spolupracoval na předcházejících projektech, tanečnice a choreografka Petra Hauerová, herečka Petra Lustigová, herec a člen souboru Jednotka David Máj, hudebník David Vrbík, student oboru multimediální tvorba pražské FAMU Petr Kout a další.

Sám Ondřej David je absolventem pražské DAMU, obor divadelní režie a dramaturgie u Ivana Rajmonta. Kromě toho studoval alternativní herectví na téže škole a filosofii a překladatelství na FF UK. Je autorem a režisérem významných projektů v oblasti alternativního divadla, z nejznámějších jmenujme např. "Žena, která zabila Boha" - sólový projekt s Petrou Lustigovou v Roxy NoD, opery "Jelizaweta Bam" a "Rytíř a Smrt" realizované ve Státní opeře Praha, "Cesta třetí noci pávů" - site specific projekt s Divadlem Continuo, účinkoval v projektech Skryté tvůrčí jednotky Divnosti "Život Fanta Zije" a "Zabiju tě, Vorgo".

Koncepce, režie, scéna: Ondřej David. Hrají a tančí: Petra Moře Lustigová, David Máj, Jan Bárta. Překlad: Ondřej David a Marta Ljubková. Choreografie: Petra Hauerová. Hudba: David Vrbík. Animace obrazu: Petr Kout. Dramaturgie: Marta Ljubková. Light design: Šárka Havlíčková. Realizace scény a kostýmy: Tereza Synková, Zdeněk Durdil. Produkce: Kamila Murlová. Blíže viz www.divadloponec.cz

Představení vzniklo s podporou: Hlavního města Prahy, Nadace Open Society Fund, Nadace Český literární fond, Linhartovy Nadace, Mlýny Voženílek, občanského sdružení Tanec Praha a divadla Ponec
Ponec - scéna pro současný tanec a pohybové divadlo. Divadlo Ponec provozuje občanské sdružení Tanec Praha.
------------------------------------
Pokud máte zájem o další informace, fotografie, rozhovory apod., kontaktujte: Tanec Praha / divadlo Ponec
PR a promotion: Jiří Sedlák - 604 868 914, Silvie Marková - 604 748 699

e-mail: p.r@divadloponec.cz
Divadlo Ponec, Husitská 24A, 130 00 Praha 3, www.divadloponec.cz  

 

Autor článku: příspěvky veřejnosti