23.06.2016 13:49

Městská divadla pražská uvedou v příští sezoně sedm novinek

Sedm premiér uvedou Městská divadla pražská v příští sezoně. V Divadle ABC jimi budou 12. listopadu inscenace hry Pavla Kohouta August August, august, v březnu Shakespearův Macbeth v režii Pavla Kheka a zhruba za rok hudební komedie Jiřího Janků a Petra Svojtky 60’s aneb Šedesátky o časech, kdy láska, mír a svoboda nebyly sprostými slovy.

V Rokoku půjde podle ředitele MDP Ondřeje Zajíce začátkem listopadu o moderní grotesku o rekvalifikaci manažerů propuštěných z vysokých funkcí, které dal autor Urs Widmer název Top Dogs. Vybízí, aby inscenátoři jeho text adaptovali na své prostředí i svou dobu. Po inscenaci Kancl půjde o další „ekonomickou grotesku“. V lednu se na jevišti objeví bláznivá komedie Christiana Giudicelliho Premiéra mládí, v březnu Carriérův Konkurz a v červnu novinka dramaturgyně Věry Maškové a režiséra Pavla Kheka nazvaná Čapek. Jejich dramatický text bude sledovat poslední chvíle života velkého spisovatele a člověka, ve kterých musel čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval.

„Naší největší chybou by bylo ke stavu světa mlčet. Na planetě je nebývalý neklid a jeho dozvuky dorazily i k nám. Že se po cestě přetransformovaly do tragikomické až groteskní podoby, je asi pro náš národ symptomatické,“ komentoval dramaturgický plán umělecký šéf MDP Petr Svojtka. Byl by rád, kdyby se na obou scénách v příští sezoně podařila alespoň drobná reflexe aktuálního stavu naší konzumní společnosti.
Tomu má podle ředitele MDP napomoci angažování bývalého uměleckého šéfa Městského divadla v Mladé Boleslavi režiséra Pavla Kheka. „Neměl by však být pouze angažovaným režisérem, ale tvůrcem, kterého zveme k tomu, aby naše divadlo dále spoluvytvářel,“ vysvětlil Zajíc a připomněl jeho práci na první pohostinské režii inscenace Želary v roce 2012. Za výraznější považuje Zajíc i omlazování souboru. „Intenzivně na něm pracujeme, jezdíme i po českých divadlech. Rozhodně to neznamená, že přijdou pouze jeden či dva mladí herci, ale měla by se jich v průběhu sezony objevit celá parta,“ podotkl.

Pro Zajíce bude v příští sezoně hlavním hrdinou herec. Absolutně nečekaný hrdina – klaun – se objeví v Kohoutově hře August August, august, která se stane oslavou nezávislé tvůrčí imaginace. Kmenově patří do vinohradského divadla, kde zažila slavnou premiéru s Vlastimilem Brodským.
Svojtka upozornil na to, že francouzská komedie Premiéra mládí byla původně napsána pro Annie Girardotovou a v Rokoku naváže na tematickou linku vyrovnávání se se stářím a revoltou vůči stereotypům se stářím spojeným. „Bude to jakási Thelma a Louisa pro 60+ a zároveň velká výzva pro dvě úžasné herečky – Jitku Smutnou a Danu Syslovou,“ dodal.

http://www.mestskadivadlaprazska.cz/ 


Autor článku: ČTK: bor, snm

Městská divadla pražská uvedou v příští sezoně sedm novinek