28.04.2016 10:28

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede Lermontovovu Maškarádu

Mladoboleslavské městské divadlo odehraje v pátek v premiéře inscenaci Lermontovovy Maškarády. Hru ruského romantického básníka, prozaika a dramatika režíruje Petr Veselý, který s mladoboleslavským divadlem spolupracoval již v minulosti. Text hry pochází z roku 1836 a Veselý pro potřeby inscenace sáhl po překladu Emanuela Frynty.

Maškaráda je hraná ve verších a její nastudování tak bylo pro herce obtížnější než u prozaického textu. „Myslím, že herci se s veršovaným textem popasovali v rámci možností dobře. Verš je těžká věc a to, čím si herec nebo režisér často pomáhá, že situaci řeší svými slovy, tady prostě nejde,“ řekl o zkoušení režisér, podle nějž ale 70 let starý Fryntův překlad působí stále moderně.
Podle autorů inscenace se vlastně jedná o klasický romantický příběh o lásce, vztahu a silné individualitě. „Je to příběh, na jehož začátku je nevinná ztráta bezcenného náramku na maškarním plese. Intimní konflikt se odehrává na pozadí doby, která je ´skvělá ale prázdná´, stejně jako ti, kdo ji vytvářejí,“ uvádí divadlo v anotaci hry.
Stejně skvělý, ale prázdný si ve své roli prostopášného knížete Zvjozdiče připadá Aleš Petráš. „Je to velmi povrchní doba,“ řekl Petráš. „Ať už ten verš – doba je skvělá, ale prázdná – myslel Lermontov jakkoli, tak je to pro mě jeden z těch veršů, které jsou pro mě mostem k současnosti,“ doplnil Veselý.
Netradiční je scéna, které je pojata velice minimalisticky. Dominuje jí velká krychlová klec se skleněnou kostkou zavěšenou uvnitř.

Drama Michaila Jurjeviče Lermontova napsané téměř před dvěma sty lety se řadí mezi vrcholná díla evropského romantismu. Maškarádu uvidí diváci v boleslavském divadle poprvé v pátek 29. dubna od 19:00.

http://www.mdmb.cz/ 


Autor článku: ČTK: bkc, dvd

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede Lermontovovu Maškarádu