01.04.2016 14:02

Městské divadlo v Mostě uvede Podivný případ se psem

„Mostecká inscenace bude několikátým uvedením Případu u nás. Žádnou z těch inscenací jsem však neviděl. Jednak jsem se jimi nechtěl nechat ovlivnit, jednak člověk i bez toho tak trochu tuší, jak k tomu ten či onen tvůrce pravděpodobně přistoupil… Mostecké zpracování nechť s ostatními srovnají k tomu povolaní. Mohu však říci, že jsme scénář poměrně dost upravili, aby se více blížil Haddonově románové předloze a jejím specifičnostem.“ řekl režisér Lukáš Kopecký.

Ondřej Dvořák přiblížil způsob zkoušení: „Snažím se po zkoušce z role Christophera nevystupovat a často tak jdu ještě nakupovat nebo trávit volno na byt. Vymýšlím si různá pravidla, jak v průběhu dnů fungovat, tak aby měly řád. Těžké je se nesmát. Protože Christopher se nikdy nesměje. Jen se z toho nezbláznit.“

Román Marka Haddona Podivný případ se psem (přeložila Kateřina Novotná, česky vydalo Argo v roce 2003) je pozoruhodné dílo. Haddonovi se podařilo zachytit chlapcův vnitřní svět velmi sugestivně, včetně specifického způsobu chlapcova myšlení i jednání.

Christopher nalezne mrtvého psa své sousedky, kterého někdo probodl vidlemi. Jako obdivovatel Sherlocka Holmese se rozhodne vypátrat pachatele a jak už to u dobrých příběhů bývá, odhalí při svém pátrání nejedno tajemství a vydá se na strhující i nebezpečnou cestu. Největší účinek hry tak nespočívá toliko v detektivním pátrání a v odhalení vraha, ale v tom, jak plasticky a uvěřitelně Haddon vykreslil složité a zmatené dospívání patnáctiletého chlapce i vztahy v jeho rodině; nelehký vztah s otcem i poměr k matce, jež opustila rodinu.

Lze souhlasit s tím, co napsal překladatel a literární kritik Ladislav Nagy: „V jistém smyslu je tato „dětská“ kniha variací na baskervillskou záhadu: jen s tím rozdílem, že namísto vraždící dogy je tu zavražděný pudl a namísto temných blat putujeme jako čtenáři stejně nezřetelným terénem autistovy duše.“

Podivný případ se psem slibuje silný divadelní zážitek. 

Režie: Lukáš Kopecký, dramaturgie: Michal Pětík, kostýmy: Veronika Watzková, hudba: Mario Buzzi, scéne: Petr Kastner.

Hrají: Ondřej Dvořák, Jakub Dostál, Zita Benešová, Jiří Kraus, Michaela Krausová, Miroslav Večerka, Veronika Týcová, Lilian S. Fischerová, Jan Beneš.

Premiéra se uskuteční 8. dubna 2016 v 19:30 na Komorní scéně Městského divadla v Mostě.

http://www.divadlo-most.cz/ 


Autor článku: Tereza Braumová

Městské divadlo v Mostě uvede Podivný případ se psem