05.04.2017 10:16

Městské divadlo v Mostě uvede polskou komedii Testosteron

Městské divadlo v Mostě uvede známou komedii o chlapské duši Testosteron polského scénáristy Andrzeje Saramowicze. Režie hry, v níž vystoupí na jevišti pouze sedm mužů, se ujala mladá režisérka Hana Marvanová. Premiéra se uskuteční na komorní scéně 7. dubna. 

Komedie přibližuje snahu sedmi zcela odlišných mužů pochopit, v čem tkví jejich živočišná podstata. Je to podle režisérky příběh sedmi zcela odlišných mužů, které svede dohromady jedna ne příliš podařená svatba.

Při tvorbě koncepce jsme vycházeli jak ze samotného textu, tak z vlastních zkušeností,“ uvedla Marvanová. Všechny postavy se v životě více či méně úspěšně snaží vyrovnat s nároky, které jsou na ně jako na příslušníky mužského pokolení kladeny. „Rozpor mezi tím, jací skutečně jsme a jakou společenskou roli se snažíme hrát, je téma, které je podle mě v dnešní době blízké téměř každému,“ řekla Marvanová, které prý bylo příjemné režírovat sedm mužů.
Cílem inscenace je podle tvůrců rozbít stereotypní vnímání muže jako nutně drsného, svalnatého, dominantního lovce, válečníka či vůdce. „Myslím, že inscenace může být zdrojem pobavení a poučení pro každého, ale přece jen je určena divákům starším 15 let,“ upozornila Marvanová.

V rolích mužů, kteří řeší své osobní problémy, se představí Jiří Kraus, Jan Beneš, Vít Herzina, Otto Liška, Matyáš Procházka, Jakub Koudela a Marcel Rošetzký.

Testosteron uvádělo v posledních letech několik českých divadel. „K dlouhodobé úspěšnosti Testosteronu jistě přispívají i její živé, autentické postavy, které autor vytvářel i na základě životních příběhů herců. Lze říci, že v životních osudech postav a situacích hry se může poznat takřka každý,“ řekl dramaturg Jiří Liška.

Další premiérou letošní sezony v Městském divadle v Mostě budou 21. dubna Nebezpečné vztahy.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, hj

Městské divadlo v Mostě uvede polskou komedii Testosteron

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.