07.07.2017 11:08

Městské divadlo Zlín uvede Stoppardova Zamilovaného Shakespeara

Městské divadlo Zlín připomene v nadcházející sezoně britského dramatika Toma Stopparda. Rodák ze Zlína oslaví v pondělí 80. narozeniny. Stoppard se proslavil mimo jiné scénářem k oscarovému snímku Zamilovaný Shakespeare, právě jeho jevištní adaptace bude mít na konci dubna příštího roku ve zlínském divadle premiéru. Divadlo uvedlo Stoppardovy hry již dříve. To, že je Tom Stoppard zlínským rodákem, vnímáme velmi intenzivně, řekl ČTK dramaturg Vladimír Fekar.

„Krátce po revoluci, v roce 1990, byla uvedena hra Enter a Free Man, premiéru v Anglii měla v roce 1968, která se překládá Jsem volný jak ten pták. Ale režisér Josef Morávek, který hru se svou ženou Svatavou zároveň přeložil, akcentoval tehdy velmi citlivé téma svobody i v názvu a hra byla uvedena pod názvem Přišel jsem na svět svobodný. V porevoluční, raně kapitalistické a podnikatelské atmosféře byla hra o chlapíkovi, který je přesvědčen, že má se svými vynálezy zaděláno na velký byznys, více než třaskavé,“ řekl Fekar. Stoppardova hra podle něj přesně pojmenovávala nadšení, pády a rozpady rodin kvůli honbě za penězi, které se v republice děly v 90. letech.

Podruhé se divadlo ke Stoppardovi vrátilo za doby uměleckého ředitele Petra Veselého v letech 2009 až 2011. „Vizí tehdejšího uměleckého vedení bylo představit jakousi trilogii her Toma Stopparda s tím, že třetím, závěrečným dílem trilogie by byla hra, kterou by pro Městské divadlo Zlín Tom Stoppard přímo napsal. Učinili jsme několik kroků pro to, abychom tuto v zásadě utopickou vizi naplnili. Tom Stoppard byl nabídkou potěšen, ale do hry, jež by byla reflexí i jeho zlínských let a dětství, se pouštět nechtěl,“ řekl Fekar. Z původního záměru zbyla inscenace Stoppardovy adaptace Nestroyovy komedie, kterou pod názvem Na flámu ve Zlíně režíroval překladatel hry Šimon Dominik.

Příští rok se v repertoáru divadla objeví Zamilovaný Shakespeare. „Jsme rádi, že se tak děje v době Stoppardova významného životního jubilea,“ uvedl Fekar. Hra vznikla podle stejnojmenného filmu. William Shakespeare se v ní marně pokouší dopsat hru, která se má už brzy začít zkoušet, ale zklamání z nešťastné lásky ho brzdí v rozletu. Seznámí se však s krásnou Violou a začne se rodit jedna z jeho nejslavnějších her, Romeo a Julie.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: ČTK: Jana Kuncová, kš

Městské divadlo Zlín uvede Stoppardova Zamilovaného Shakespeara

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.