07.02.2017 14:22

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis ovládne za týden Palác Akropolis a PONEC – divadlo pro tanec

Cirkopolis, festival nezávislého nového cirkusu v ČR, nabídne v Praze špičkové evropské soubory již počtvrté. V letošním roce uvede představení na dvou scénách, v Paláci Akropolis a v PONCI – divadle pro tanec. Diváci se tak mohou od 13. do 18. února těšit na dvojitou dávku uměleckého zážitku.

„Diváci jsou již zvyklí, že festival uvádí klubové přesahové projekty. Letošní ročník není výjimkou. Pohybujeme se v dramaturgii na pomyslné hranici nového cirkusu a ostatních uměleckých žánrů. Nemáme rádi škatulky "toto je cirkus", „toto zase divadlo", ale nabízíme zážitek z představení, ve kterých autoři k cirkusovým technikám přistupují naprosto jedinečně,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu, který společně s Palácem Akropolis festival pořádá.

Přesah do nových médií a vizuálního divadla nabídne poetické francouzské představení Autour du Domaine, režírované laureátkou CircusNext 2014 Marion Collé, které se opírá o techniku chůze na laně. Duo Sacékripa jsou pro změnu netradiční klauni - žongléři s dokonale vyhraným charakterovým herectvím. Taival finské company NUUA mísí současný tanec, žonglování a vizuální divadlo a vytváří tak naprosto jedinečnou atmosféru. Sami svůj projekt nazvali „raw cirkus“. „Myslím, že po tomhle ročníku, se oživí otázka „Co je to ten nový cirkus“?,“ doplňuje Šárka Maršíková. 

Na pomezí fyzického divadla a tance se pohybuje představení Alexandera Vantournhouta, ANECKXANDER. Na minimalistické scéně vystupuje po celých 50 minut pouze on sám, nahý. Celá dramaturgie představení je postavena na abnormálních proporcích Alexanderova těla.

„Na hodinách tance Alexanderovi často opakovali, že má krátké nohy a dlouhý krk. Tedy, že nemůže být profesionálním tanečníkem. A on samozřejmě z nedostatku učinil přednost. V současnosti Alexander ovlivňuje nejen belgickou novocirkusovou a taneční scénu, ale troufám si říci také evropskou. Neznám nikoho jiného, kdo by se stal laureátem jak CircusNext, tak Aerowaves,“ říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.

Závěr festivalu bude patřit prozatím tajnému představení Cirkopolis vol. 4, které bude po celou dobu festivalu zkoušet mezinárodní tým v prostorách CIRQUEONU. Premiéra i derniéra představení připadne na 18. února. „Všechny diváky už nyní srdečně zveme, protože Roberto Magro, který se ujal režie, má sestavený neuvěřitelný tým a na závěr festivalu bude velká legrace,“ uzavírá Maršíková.

Součástí festivalu Cirkopolis jsou i v letošním roce semináře, ale také mezinárodní workshop pro cirkusové lektory. Unikátní metoda amerického lektora a performera, Craiga Quota, zkoumá účinky žonglování ve vzdělávání. Soustředí se pak zejména na podporu cirkusového vzdělávání přístupného opravdu každému.

V rámci festivalu proběhne také setkání FACE Network a tak bude Praha hostit víc než 25 profesionálů z cirkusové Evropy.

Festival pořádá Cirqueon – Centrum pro nový cirkus a Art Frame Palác Akropolis.

www.cirkopolis.cz

Autor článku: Eliška Černá

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis ovládne za týden Palác Akropolis a PONEC – divadlo pro tanec

Festivaly

22.05.2018

Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

21.05.2018

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic slibuje letos nejen skvělé divadelní zážitky

Již po osmadvacáté bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patřit divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června se zde bude konat další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci budou moci vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení.

21.05.2018

Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance rozehrají piazzettu Národního divadla

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 celkem 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Výrazně se letos rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory  Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakuba Urbana.