02.02.2017 14:23

Mezinárodní konference Pražské zjevení dionýské 1617 – 2017

Ve dnech 4.-5. února 2017 se na HAMU a Pražském hradě bude konat mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense / Pražské zjevení dionýské 1617 – 2017. Vědci ruku v ruce s umělci  budou hledat cesty, jak oživit originální divadelní představení z roku 1617.

„Význam tohoto zpívaného baletu, uspořádaného českými stavy pro císaře Matyáše, a výročí jeho konání přímo volají po tom, aby se po letech opět dostalo do ohniska zájmu nejen odborníků, ale i širší veřejnosti. Konference otevře dveře obnovené premiéře, kterou chystáme na červenec 2017,“ říká Miloslav Študent, muzikolog, hudebník, jeden z hlavních organizátorů konference.

Za konferenční stůl zasedne známý skladatel a hudební vědec Miloš Štědroň, významný český historik Petr Maťa, tanečnice a choreografka Eva Kröschlová společně s desítkou dalších odborníků z oblasti histo­rické, literárně-jazykové, hudební, divadelní, výtvarné a taneční. Diskutovat s nimi bude např. dirigent Marek Štryncl či italský režisér Lorenzo Charoy, kteří 4. července 2017 na HAMU přivedou inscenaci opět k životu.

Program konference nabídne v sobotu 4. února diskuse v češtině a angličtině o bouřlivém kontextu doby vzniku díla  v předvečer třicetileté války a navázání na evropskou kulturu pozdně renesanční epo­chy. V neděli 5. února se hosté vydají s historikem umění Ivanem P. Muchkou z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i. přímo do prostor Starého královského paláce Pražského hradu, kde se Pražské zjevení dionýské na den přesně před 400 lety odehrálo.

Vše o konferenci a připravovaném představení lze nalézt na webových stránkách www.phasma-dionysiacum.cz. Konferenci pořádá HAMU, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i., Musica Florea, z.s., Chorea Historica, z.s. a In Cordis, z.s.

Autor článku: Lucie Kocourková