20.03.2017 13:07

Miroslav Melena – vzpomínkové odpoledne k nedožitým osmdesátým narozeninám

Dne 21. března 2017 se přátelé Studia Ypsilon a divadla vůbec sejdou od sedmnácti hodin na vzpomínkovém odpoledni věnovaném Miroslavu Melenovi (1937-2008), scénografovi a architektovi, spjatému právě s tímto legendárním divadlem.

Melena, který by se 16. března dožil osmdesáti let, navrhoval scénu a kostýmy pro Ypsilonku od roku 1969, tedy už v době, kdy sídlila ještě v severočeském Liberci a byla jakousi „činoherní“ alternativní scénou tamního loutkářského Naivního divadla (pro něž Melena rovněž vytvářel loutky). Spolupracoval zde na přelomových inscenacích, jako byly třeba Picasso a jeho touha chycená za ocas (1969), Dvanáct křesel (1973),Michelangelo Buonarotti (1974). Ypsilonce zůstal věrný i po jejím přesunu do Prahy, kde se kromě jiného podílel na úspěšných inscenacích, jako byly Matěj Poctivý (1985), Krokodýl etc. (1986), Mozart v Praze (1991) nebo Kafkova Amerika (1989). Pracoval však též pro jiná divadla, např. pro Národní divadlo v Praze nebo pro Městské divadlo v Brně, jehož novou divadelní budovu jako architekt navrhl. Jako scénograf hostoval i v zahraničí. Jeho přístup k divadelnímu výtvarnictví v sobě obsahoval preciznost i hravost, čímž navazoval na odkaz české meziválečné avantgardy, již velmi ctil. Byl to člověk vzdělaný, se smyslem pro humor.

V první polovině setkání budou na Miroslava Melenu vzpomínat jeho spolupracovníci a přátelé. Ke koupi zde bude obsáhlá publikace věnovaná jeho scénografickému a architektonickému dílu, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav v Praze v roce 2011. Od půl osmé večer pak mohou návštěvníci zhlédnout originální pojetí Dvořákovy Rusalky v podání Studia Ypsilon na Melenově scéně a v režii principála divadla Jana Schmida.

Autor článku: Marie Zdeňková

Miroslav Melena – vzpomínkové odpoledne k nedožitým osmdesátým narozeninám

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.