20.03.2017 13:07

Miroslav Melena – vzpomínkové odpoledne k nedožitým osmdesátým narozeninám

Dne 21. března 2017 se přátelé Studia Ypsilon a divadla vůbec sejdou od sedmnácti hodin na vzpomínkovém odpoledni věnovaném Miroslavu Melenovi (1937-2008), scénografovi a architektovi, spjatému právě s tímto legendárním divadlem.

Melena, který by se 16. března dožil osmdesáti let, navrhoval scénu a kostýmy pro Ypsilonku od roku 1969, tedy už v době, kdy sídlila ještě v severočeském Liberci a byla jakousi „činoherní“ alternativní scénou tamního loutkářského Naivního divadla (pro něž Melena rovněž vytvářel loutky). Spolupracoval zde na přelomových inscenacích, jako byly třeba Picasso a jeho touha chycená za ocas (1969), Dvanáct křesel (1973),Michelangelo Buonarotti (1974). Ypsilonce zůstal věrný i po jejím přesunu do Prahy, kde se kromě jiného podílel na úspěšných inscenacích, jako byly Matěj Poctivý (1985), Krokodýl etc. (1986), Mozart v Praze (1991) nebo Kafkova Amerika (1989). Pracoval však též pro jiná divadla, např. pro Národní divadlo v Praze nebo pro Městské divadlo v Brně, jehož novou divadelní budovu jako architekt navrhl. Jako scénograf hostoval i v zahraničí. Jeho přístup k divadelnímu výtvarnictví v sobě obsahoval preciznost i hravost, čímž navazoval na odkaz české meziválečné avantgardy, již velmi ctil. Byl to člověk vzdělaný, se smyslem pro humor.

V první polovině setkání budou na Miroslava Melenu vzpomínat jeho spolupracovníci a přátelé. Ke koupi zde bude obsáhlá publikace věnovaná jeho scénografickému a architektonickému dílu, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav v Praze v roce 2011. Od půl osmé večer pak mohou návštěvníci zhlédnout originální pojetí Dvořákovy Rusalky v podání Studia Ypsilon na Melenově scéně a v režii principála divadla Jana Schmida.

Autor článku: Marie Zdeňková

Miroslav Melena – vzpomínkové odpoledne k nedožitým osmdesátým narozeninám

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.