25.02.2016 10:32

Mladoboleslavské divadlo uvede světoznámý muzikál Kabaret

První letošní premiérou Městského divadla Mladá Boleslav bude inscenace muzikálu Kabaret v režii hostujícího Mikoláše Tejce. Premiéra se odehraje v pátek 26. února. Dvě ústřední dvojice ztvárňují Alena Bazalová a Petr Prokeš známí ze hry Tlusté prase, a Eva Reiterová s Petrem Bucháčkem, kteří si spolu zahráli již v muzikálu Hello, Dolly! Vypravěčem příběhu je kabaretiér v podání Petra Mikesky.

Kabaret je jedním z nejslavnějších muzikálů. Dílo neustále konfrontuje dvě roviny: berlínské zážitky spisovatele Clifforda Bradshawa, především jeho milostný vztah s kabaretní zpěvačkou Sally Bowlesovou, a nadsazenou rovinu kabaretu, kde se ve víru nespoutanosti odhalují vzestupy a pády lidských osudů, pocitů a vášní, to vše na pozadí významných dějinných událostí v Evropě. Příběh Kabaretu se odehrává v životem kypícím Berlíně roku 1931, kam přijíždí mladý americký spisovatel Bradshaw (Petr Prokeš), aby čerpal inspiraci. Průvodkyní se mu stane zpěvačka Sally Bowlesová (Alena Bazalová). Mezi dvojicí vznikne milostný románek, v jehož pozadí se však už vzmáhají nacionalistické tendence, které vedou k druhé světové válce.

Období 30. let, kdy se v Berlíně volnomyšlenkářství dostávalo do konfliktu s nastupujícím nacismem, autoři zapracovali do scénografie. „Na scéně máme velký rozpadající se rám. Kabaret se sice tváří, že je vše v pořádku, ale nacismus se již dostává k moci a situace ve společnosti se vyostřuje. Hodně pracujeme se svícením, postupným rozpadem tohoto rámu a doplňujeme scénu realistickými detaily,“ uvedl režisér.
Mladoboleslavské divadlo se navíc rozhodlo pro živou kapelu na jevišti, v hudebním nastudování Jakuba Šafra se divákům představí jedenáctičlenná kapela. Kromě živé hudby bude na scéně i taneční soubor šesti tanečnic.

Světová premiéra Kabaretu byla 20. listopadu 1966 na Broadwayi, o šest let později dostal filmovou podobu s Lizou Minelliovou v hlavní roli. Herečka za svůj výkon získala Oscara.

www.mdmb.cz 

Autor článku: ČTK: Ondřej Bukáček, dr

Mladoboleslavské divadlo uvede světoznámý muzikál Kabaret