26.01.2017 10:35

Moravské divadlo uvede komedii Woodyho Allena Central Park West

Činohra Moravského divadla v Olomouci uvede pozapomenutou komedii Woodyho Allena Central Park West. Jednoaktovkou slavného filmového režiséra převedlo do divadelní podoby režisérské duo Michaela Doleželová a Roman Vencl. Premiéra komorní inscenace o jedné manželské krizi bude v pátek na jevišti Divadla hudby. Představení je vyprodané. Olomoucká činohra uvádí Allenovo dílo podruhé.

„Na jeviště se převádí spíše filmové věci Woodyho Allena, divadelní věci jsou malinko opomíjené, což je škoda. Speciálně tato aktovka se míjí s úspěchem. Text je přitom kvalitní, je výjimečný v tom, jak je napsaný,“ řekla dnes novinářům Doleželová. Podle Vencla nebylo text potřeba upravovat, jsou v něm pouze drobné změny. „Přidávat také nebylo nic třeba, je to jeho text a jde to na něm od začátku do konce vidět. Také obsazení našich herců odpovídá tomu, jak by to mělo být,“ uvedl Vencl.
Tragikomedii Central Park West napsal filmový režisér a scenárista Woody Allen pro pět herců. V jednom newyorském bytě řeší dva manželské páry odhalenou nevěru, krizi vztahu i krizi středního věku. Psychiatrička Phyllis se dozví, že nejlepší přítelkyně Carol měla poměr s jejím manželem. Předtím, než dojde k pořádné konfrontaci, se navíc odhalí, že si manžel Phyllis Sam našel mladou milenku a chce se rozvést.

Roli psychiatričky Phyllis ztvární Ivana Plíhalová. „Humor a sebeironii Woodyho Allena miluji už mnoho let. Central Park West je moje první herecká zkušenost s Allenovým textem. A musím říci, že je to jedna z nejtěžších disciplín, jaké se na divadle vyskytují. Je to množství textu, který musíte říkat přesně a ještě správně vypointovat,“ uvedla Plíhalová. Podotkla, že jde navíc o nejvulgárnější hru, ve které kdy hrála. „Za těch 35 let na jevišti jsem takto vulgárně nikdy nemluvila. Všechno je to ale opravdu Woody Allen v překladu Michaela Žantovského,“ řekla herečka.
Podobné pocity ze zkoušení měla také herečka Vladimíra Včelná, která ztvárnila postavu Carol. „Bylo to náročné. Nedělá mi problém mluvit hodně a rychle, ale musela jsem říkat přesně, co je v textu. Ve hře mám asi sto otázek, které jsem nesměla poplést,“ řekla.

Hru Woodyho Allena uvedlo Moravské divadlo naposledy v roce 1998, kdy zde nastudoval režisér Pavel Pecháček komedii Zahraj to znovu, Same, v níž Allen složil poctu legendární filmové romanci Casablanca.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš

Moravské divadlo uvede komedii Woodyho Allena Central Park West

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.