22.03.2017 08:33

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi vystavuje kresby loutkářky Věry Říčařové

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi dnes zahájilo výstavu s názvem Věra Říčařová: Hrát si. Expozice návštěvníkům vůbec poprvé představí volnou výtvarnou tvorbu známé loutkářky. Lze ji zařadit na pomezí naivní a automatické kresby, řekla ČTK ředitelka muzea Simona Chalupová.

„Má doma schované štosy kreseb, které jsme objevili až teď. Neměla peníze, tak kreslila na balicí papíry velkého formátu a do školních sešitů. Jsou na nich rozpité barevné skvrny, v nichž se nacházejí různé postavy, zvířata, města s obrysy obtaženými tuší a dokolorované,“ uvedla Chalupová. Vernisáž doprovodí křest nové publikace z cyklu (O)hlasy žen v české kultuře věnované autorce.

Věra Říčařová se narodila 25. dubna roku 1936 v Praze. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni, pak loutkoherectví na AMU v Praze. V letech 1959 až 1981 působila v královéhradeckém loutkovém divadle Drak. Je také autorkou mnoha divadelních kostýmů i několika výprav loutkových představení.

V hradeckém divadle potkala svého tvůrčího i životního partnera Františka Vítka. Manželé Vítkovi jsou dnes legendami českého loutkového divadla. Po odchodu z divadla Drak vytvořili inscenaci Piškanderdulá s podtitulem Josefe!, kterou hráli a hrají již více než 40 let u nás i po celém světě. Chrudimské loutkové muzeum dvěma významným osobnostem českého loutkářství věnovalo samostatnou výstavu v roce 2014.

http://www.puppets.cz/

Autor článku: ČTK: dos

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi vystavuje kresby loutkářky Věry Říčařové

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.