04.09.2013 11:02

Muzikál Fantom opery bude poprvé uveden v České republice

Češi se mohou těšit na světoznámý muzikál Fantom opery. Producent František Janeček po deseti letech jednání s majiteli autorských práv získal licenci na první uvedení díla Andrewa Lloyda Webbera v Česku. Zanedlouho začnou konkurzy na obsazení rolí svolané do divadla GoJa Music Hall na pražském Výstavišti. Muzikál s náročnými hudebními party, které jej staví téměř na úroveň opery, by se měl začít uvádět za rok. ČTK to dnes oznámil manažer Martin Novotný.

Muzikál je příběhem tajemného, hudebně nadaného, avšak fyzicky znetvořeného muže, který žije v podzemí pařížské Opery. Jediným člověkem, s nímž se díky hudbě sblíží, je překrásná sopranistka Christina Daaé. Lloyd Webber je autorem hudby, texty napsal Charles Hart podle románu Gastona Lerouxe.
Producent Janeček slibuje nádherné melodie, plné vášnivých emocí, písně, které se staly celosvětovými hity, i velkolepou ohromující dekoraci, fascinující speciální scénické efekty na pomezí kouzel a oslnivé kostýmy, doplňky a masky.
„Už získání licence na tento nejnáročnější muzikálový projekt všech dob je zázrakem a uměleckým úspěchem, protože ji nedostalo žádné jiné divadlo v Česku ani na Slovensku, i když se o to mnohá snažila v průběhu téměř dvou desetiletí,“ uvedl Novotný. Podařilo se tak díky důvěře londýnských majitelů autorských práv a licencí včetně Sira Camerona Mackintoshe a společnosti The Really Useful Group Ltd.
„Předpokládáme, že konkurzů, ze kterých vzejde konečné obsazení prvního českého uvedení Fantoma opery, se zúčastní více než tisíc umělců z Čech i ze zahraničí. Během prvního dne došlo na 350 přihlášek,“ podotkl Janeček. Konkurzy poběží celý měsíc a bude z nich pořizován audiovizuální záznam pro anglické majitele autorských práv, protože obsazení musí schválit.

Odhaduje se, že Fantoma opery vidělo po celém světě přes 130 milionů lidí. Muzikál získal přes 70 ocenění včetně tří cen Laurence Oliviera, Diváckou cenu pro nejpopulárnější show, sedm cen Tony, včetně ceny za nejlepší muzikál, sedm cen Drama Desk či tři ceny Asociace divadelních kritiků.
Fantom opery měl premiéru v Divadle Jejího Veličenstva v Londýně 27. září 1986, takže běží už jeho 27. sezona, a v Majestic Theatre v New Yorku dne 9. ledna 1988. Na obou jevištích se hraje trvale dodnes. Dosud byl uveden ve 151 městech 30 zemí.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička

Muzikál Fantom opery bude poprvé uveden v České republice