05.04.2016 15:11

Muzikál Mefisto příběh o ďáblově pokušení přenese do Florencie

Nový muzikál Mefisto bude mít v pražském divadle Hybernia premiéru 3. listopadu. Děj Goethovy středověké legendy o učenci Faustovi, jenž zaprodal svou duši peklu, je na rozdíl od německého originálu zasazen do renesanční Florencie. V hlavních rolích se představí zpěvák Josef Vojtek a Jan Kříž. Na setkání s novináři o tom dnes informoval libretista Zdeněk Zelenka.

„Florencie je úžasná inspirace. To se to scénografuje, když vám na tužku dýchají Michelangelo, Donatello, Brunelleschi a Botticelli, a když režíruje Filip Renč, neboť i on je umělcem vpravdě renesančním,“ uvedl scénograf Daniel Dvořák.
Autorem hudby k muzikálu Mefisto je skladatel Daniel Barták, který se podle svých slov snaží muziku napsat tak, aby zaujala diváky všech generací. „Děláme muzikál a tento žánr má svá pravidla, takže nejde o nějakou adaptaci či novou dramatizaci slavného Goethova díla. Základní Faustovu volbu jsme se ve scénáři pokusili zpracovat tak, aby odpovídala požadavkům na současný moderní muzikál,“ uvedl Zelenka.

Hlavní roli Mefista ztvární muzikálový herec a zpěvák skupiny Kabát Josef Vojtek. „Texty se učím hlavně v autě nebo ve své pracovně ráno od páté do šesté hodiny ranní. To je doma ještě relativní klid,“ sdělil. Fausta v mladém těle Andreucia zahraje Jan Kříž. „Ta postava je hodně bohatá, není úplně kladná ani záporná, má hodně prostoru na jevišti, jak hereckého tak pěveckého,“ konstatoval dvojnásobný držitel Thálie.
V dalších úlohách se objeví Petr Ryšavý, Markéta Procházková, Karolina Gudasová, Iva Marešová, Dita Hořínková, Tomáš Trapl, Hana Křížková, Renata Podlipská, Martin Pošta a další.

Autor libreta Zelenka a režisér Renč už spolupracovali před deseti lety, kdy muzikál Golem otevřel Divadlo Hybernia. „Muzikál musí být výpravný a zábavný. Je to výzva a něco úplně jiného, než dělat film, kde natočíte záběr a hotovo. V divadle něco nazkoušíte a můžete to klidně těsně před premiérou změnit,“ řekl Renč.

http://www.hybernia.eu/ 


Autor článku: ČTK. jir, mha

Muzikál Mefisto příběh o ďáblově pokušení přenese do Florencie