22.09.2017 07:10

Festival Spectaculo Interesse představí nejnovější trendy ve světovém loutkářství

Od neděle 1. října bude Ostrava žít loutkovým divadlem. Blíží se totiž mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Nabídne inscenace ze třinácti zemí světa, novou festivalovou scénu Šapitó Nadace ČEZ i ojedinělé vystoupení obřích světelných loutek DUNDU.  

Od 1. do 6. října proběhne v Ostravě 12. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Nabídne 21 soutěžních a 16 nesoutěžních představení pro všechny věkové skupiny od předškolních dětí až po dospělé. Bienále pořádá již od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava.

Do programu letos byli vybráni loutkáři a divadelníci ze třinácti zemí světa – z Německa, Nizozemska, Řecka, Polska, Francie, Slovenska, Ruska, Slovinska, Velké Británie, Itálie, Španělska, Kanady a také z České republiky.

Festival bude probíhat na hlavní a alternativní scéně Divadla loutek, v sousedním Kulturním centru Cooltour a nově také v Šapitó Nadace ČEZ na Masarykově náměstí. „Na loutkářský festival neodlučitelně patří pouliční divadlo, my ho divákům samozřejmě nabídneme, zároveň jim ale poskytneme ten komfort, že jej nemůžou ohrozit rozmary počasí,” vysvětluje dramaturgyně Daniela Jirmanová.

V závěru festivalu udělí tříčlenná mezinárodní porota hlavní cenu za nejlepší inscenaci a dvě ceny individuální. Letos porotě předsedá Nina Malíková (CZ), jejími dalšími členy jsou Livija Kroflin (HR) a Peter Palik (SK).

Aktuální trendy i loutkářská tradice

Inscenace pro festival vždy vybírá čtyřčlenná dramaturgická rada, jejímž cílem je představit divákům to nejlepší a nejzajímavější, co současné světové loutkové divadlo nabízí. Dramaturgie festivalu sleduje aktuální trendy, které se v loutkářství prosazují, například pronikání dalších druhů umění jako je scénický tanec či výtvarné umění do loutkového divadla.

„Na festivalu se však pochopitelně objevují také inscenace, které ve svých prostředcích jsou tradiční, ale dosahují výjimečnosti například ve zpracování tématu, ideovém poselství či mistrovské hře s loutkou,” doplňuje umělecký šéf DLO a člen dramaturgické rady Václav Klemens.

Papírový kapesník může být loutkou

Dramaturgie letošního ročníku je velmi pestrá, ať už co se žánrů, anebo typů loutek týká. V průběhu šesti dnů se na pódiích vystřídají marionety, maňásci, manekýni, stínové loutky i originální, objevné loutky jako je loutka z ledu, či high-tech světelné obří loutky DUNDU.

Daniela Jirmanová zmiňuje inscenace Without title a Plastic, kde loutkáři pracují pouze s papírovými kapesníky či s pytli na odpadky: „Já mezi ty originální počítám i loutky kanadského Théâtre Puzzle. Ty jsou důkazem, že loutkové divadlo nepotřebuje bezpodmínečně velkou a drahou výpravu a složitou techniku, ale že si vystačí s málem, a i s tímto málem vytvoří plnohodnotnou inscenaci.”

Loutky v pytli či LoutKEC – letošní doprovodný program je bohatý

Organizátoři letos výrazně posílili doprovodný program, který nabídne dětské dílny k dopoledním i odpoledním představením v Šapitó Nadace ČEZ, zahajovací průvod loutek, dva koncerty – pro menší diváky zahraje kapela BomBarďák, pro ty větší pak ostravská kapela Úspěch, pozdně-večerní program v kavárně Cooltouru, který, jak už jeho název ‘Loutky v pytli’ napovídá, bude vždy tak trochu překvapením, či pravidelné neformální diskuze v Loutkové kavárně s názvem LoutKEC. Setkání povede loutkář Michal Drtina a může na ně přijít každý, kdo chce sdělit či sdílet své pocity ze zhlédnutých představení.

Obří světelné loutky v Trojhalí Karolina

Jedním z nejvýraznějších bodů letošního programu je představení DU UND DU (You and You) německého divadelního souboru DUNDU. Ve čtvrtek 5. října ve 21 hodin Trojhalí Karolina rozzáří až pět metrů vysoké loutky vyrobené inovativními konstrukčnímu metodami z průhledných svítících vláken. Každá postava je animovaná až pěti profesionálními loutkáři, kteří s obřími loutkami za živého hudebního doprovodu západoafrické harfy Kora proplouvají mezi diváky a vypráví příběh o odvěké touze po bezpečí a přátelství.

Soubor DUNDU se svou interaktivní magickou show cestuje po celém světě jako prestižní host divadelních festivalů a dalších významných akcí. V uplynulých měsících navštívil například Spojené arabské emiráty, Švýcarsko nebo Izrael a nyní se jeho ojedinělého vystoupení dočká i Ostrava.

www.dlo-ostrava.cz

Autor článku: Klára Šebestová

Festival Spectaculo Interesse představí nejnovější trendy ve světovém loutkářství

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.