22.03.2016 09:55

Na jediný večer se do Celetné vrátí Richard III. s Janem Potměšilem

Po pěti letech se 30. března na jevišti Divadla v Celetné objeví inscenace Shakespearova dramatu Richard III. v produkci pražského spolku Kašpar. Inscenace tu od září 2000 měla během 11 let 257 repríz. Tentokrát bude uvedena s podtitulem Revival Evening jako svérázně pojatá oslava v předvečer padesátin představitele titulní role Jana Potměšila.

„Nevíme, co se nám podaří dohledat v našich hlavách i skladech – určitě tam budou nějaké ‚trhliny‘, minimálně v dekoraci a kostýmech, ale rozhodně to bude naprosto nezapomenutelný večer,“ řekl režisér inscenace a umělecký šéf Kašparů Jakub Špalek. Žádné jiné představení podle něj neznamenalo pro tento soubor tolik, co právě Richard III.
„Byl to náš první Shakespearův text, inscenace veliká obsazením a s náročnou výpravou. Extrémně dlouhý čas jsme věnovali přípravě, zkoušení. Pak si pamatuji už jen tu obrovskou euforii po premiéře, dlouhé fronty u pokladny a vyprodaná představení, četné nabídky na zájezdy a o pár let později i poprvé beznadějně vyprodaná představení pod širým nebem na zřícenině šumavského hradu Kašperk,“ dodal. Další role ztvární například Milena Steinmasslová, František Kreuzmann, Monika Zoubková, Marek Němec a Eva Elsnerová.

Podle Potměšila byly reprízy představení v prostředí hradu Kašperk až magické. „Bylo fantastickým zážitkem hrát tuto historickou hru v reáliích pamatujících staletí,“ řekl ČTK herec, který za svůj výkon v inscenaci získal Cenu Alfréda Radoka. Proti běžným reprízám v divadle dostal příběh v plenéru větší sílu; někdy celkový dojem paradoxně umocnila i nepřízeň počasí, například typicky britská mlha.
„Je to krásná hra, i když je krutá. I po 400 letech od svého vzniku je ale aktuální a potřebná,“ dodal Potměšil. Na Kašperku se hrála i další inscenace, Vančurovo Rozmarné léto, ve které je obsazen do role mistra plovárenského Antonína Důry.

Stejně tak miluje hrdinu úpravy povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon, kterou Kašpar uvádí už od února 1993, tedy 23 let. Za tu dobu měl příběh mentálně postiženého muže, který chce být chytrý, ale po úspěšné operaci se jeho mysl opět vrátí do starých kolejí, přes 770 repríz. „Charlie Gordon mi imponuje odvahou a vírou v naději. Má stále chuť začínat,“ řekl Potměšil o tomto hrdinovi.

Jan Potměšil se věnoval hraní od dětství. Jako jedenadvacetiletý se stal hvězdou díky hlavní roli naivního mladíka Martina, který naletí skupině veksláků, aby se následně stal jedním z nich, v dnes už kultovním filmu Bony a klid. Ve stejném roce si zahrál udatného ševce v Troškově pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Na svém kontě měl 25 filmových a televizních rolí, když jeho život změnila těžká autohavárie během listopadové revoluce 1989. Utrpěl vážná zranění, jejichž následkem je upoután na invalidní vozík. Po dlouhém léčení se k herecké profesi vrátil. U Kašparů hraje v tuctu inscenací. Příležitostně se vrací i před filmovou a televizní kameru a je pedagogem pražské konzervatoře.

www.divadlovceletne.cz Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, jw

Na jediný večer se do Celetné vrátí Richard III. s Janem Potměšilem