02.03.2016 10:58

Naivní divadlo Liberec zve nejen děti na scénickou koláž poezie

Scénickou koláž ze současné poezie pro děti má po delší době v repertoáru Naivní divadlo v Liberci. Inscenaci nazvanou Čechy leží u moře dnes uvedlo v předpremiéře pro školy, premiéru bude mít komorní studiová inscenace v sobotu. Představení vychází z veršů knihy Moře slané vody od oceňovaného českého básníka, překladatele i pedagoga Radka Malého. ČTK to řekl dramaturg divadla Vít Peřina.

„Veršů zazní jen pár, jinak je to představení bezeslovné, založené na atmosféře, hudbě, práci s loutkou, na pocitech,“ uvedl Peřina. „Je to experiment, který jsme v Naivním divadle léta letoucí nedělali,“ dodal. Poslední pásmo poezie pro děti podle něj divadlo vytvořilo na přelomu tisíciletí. „Představení se jmenovalo Taškařice, byla to koláž z různých básní,“ připomněl dramaturg.
Nová inscenace v režii Michaely Homolové je určená pro děti od čtyř let. Vystupují v ní čtyři loutkoherci. „Nemají konkrétní roli. Jsou za loutkovodiče a neustále se střídají v tom, co kdo hraje. Je to spíše práce s objekty, výtvarnými artefakty. Výprava je až na úrovni rozpohybované výstavy,“ uvedl Peřina. Výprava je dílem Barbory Jakůbkové.
Autoři inscenace se snaží dětské diváky do představení vtáhnout od samého začátku. Verše Radka Malého je nabádají, aby zavřely oči a mohly tak slyšet, jak moře šumí a cítit jeho vůni. Zašeptat by také měly Čechy leží u moře.
Představení bude mít v sobotu 5. března dvě premiéry, od 15:00 a 17:00. Účast na nich přislíbil i autor předlohy Karel Malý.

www.naivnidivadlo.cz 


Autor článku: ČTK: knt, dr

Naivní divadlo Liberec zve nejen děti na scénickou koláž poezie