06.10.2017 12:13

Naivní divadlo v Liberci uvede klasickou pohádku o Bajajovi

Repertoár loutkového Naivního divadla v Liberci obohatí klasická pohádka Bajaja od Boženy Němcové. Představení režíruje herečka divadla Markéta Sýkorová, která se věrně držela původní předlohy. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Vít Peřina.

„Neděláme často klasickou pohádku s princi, princeznami, draky. Jsem ale rád, že se k tomu jednou za čas vracíme,“ řekl Peřina. V této pohádce se princ vydává s mluvícím koněm do cizího království. Žijí v něm tři sličné princezny, které král zaslíbil drakům, aby ochránil zem. Princ na radu svého moudrého koně vstupuje na onom hradě do služby coby zahradník a předstírá, že neumí mluvit. S pomocí koně se poté utká s draky, aby zachránil princezny.

Podle Peřiny půjde o kombinované představení, v němž budou vystupovat živí herci a loutky, zejména takzvané javajky. Jde o spodem voděné loutky, které byly rozšířené hlavně v 50. letech minulého století. „Dnes se s nimi v divadlech setkáte už málokdy. U nás jsme je naposledy ve větší míře použili v představení před více než 20 lety,“ uvedl dramaturg divadla.

Pohádka je určena dětem od šesti let. První představení pro školy uvede divadlo v pátek, oficiální premiéra bude v sobotu 14. října. Hudbu k němu složil Jan Basista Novotný a výprava je dílem Terezy Vašíčkové.

http://www.naivnidivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, kš

Naivní divadlo v Liberci uvede klasickou pohádku o Bajajovi

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.