03.01.2017 13:18

Národní divadlo Brno má za sebou mimořádně úspěšný rok

I v roce 2016 zvedalo Národní divadlo Brno úspěšně laťku umělecké kvality a lámalo rekordy tržeb.

Měnící se repertoár a nová tvář divadla sklízely úspěch u diváků i odborníků. O tom svědčí řada nominací na ceny a pozvání na domácí a zahraniční festivaly. Z mnoha nominací se loni podařilo proměnit Jaroslavu Březinovi, který získal Cenu Thálie za roli Lacy v Její pastorkyni. Výjimečný koncept operního dvojvečera Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas pak přinesl Cenu Divadelních novin Jiřímu Heřmanovi a Marko Ivanovičovi.

Rekordy lámaly i ekonomické ukazatele divadla. Domácí tržby překročily hranici 63 milionů, což znamená nárůst o 12,6 %. Také diváků přišlo více než o rok dříve – celkem 240 247. To představuje konkrétně 12 401 nových diváků  a 5,4 % nárůst.
Ekonomicky se dařilo všem souborům. Raketový růst třetím rokem za sebou potvrdil baletní soubor, kterému přibylo téměř 5,5 tisíce nových diváků a tržby mu stouply o 13 %. Rozkvět souboru potvrdilo i úspěšné finské turné s Louskáčkem do Tampere a pozvání na další roky.
Dařilo se i činohře, která úspěšně reprezentovala brněnskou divadelní scénu na festivalech v Plzni, Hradci Králové a Zlíně, uspěla na pohostinských představeních v Praze. Domácí tržby se zvedly o 1,38 milionů, což je nárůst o 5,7 %. Za mírným 4 % poklesem návštěvnosti stojí zejména menší počet představení odehraných loni v Mahenově divadle, které téměř tři týdny sloužilo festivalům pořádaným Národním divadlem.

Nejen rekordní festival Janáček Brno 2016 stojí za enormním úspěchem operního souboru.  11,5 % nárůst publika představuje 8 758 diváků, kteří ve srovnání s minulým rokem navštívili produkce tohoto souboru. Tržby vzrostly dokonce o 16, 65 % o více než 3 miliony korun. Úspěšný byl i festival Divadelní svět Brno, jehož úspěšný restart potvrdila druhá edice produkovaná loni Národním divadlem Brno.

Národní divadlo Brno rozšiřuje své aktivity všemi směry. Rekordy láme komunikace s publikem v online prostoru. NdB zde nabízí stále nové služby. Jako první v zemi nabídlo divákům možnost, aby si sami složili své vlastní divadelní předplatné na míru svých potřeb a očekávání. Kromě edukačních aktivit se klade stále větší důraz na společenskou odpovědnost divadla. Ať již jde o pomoc bližním v životní či sociální nouzi, nebo příprava speciálních akcí reflektujících kontroverzní témata současnosti.

Národní divadlo Brno čekají i v roce 2017 výjimečné výzvy, spojené zejména s generální rekonstrukcí Janáčkova divadla, která zabrzdí ekonomický progres, ale neměla by zastavit rozkvět umělecký. Do konce jara čekají všechny soubory profilové šéfovské inscenace. První budečinoherní Paní  z moře v režii Martina Františáka, následovaná operní Láskou na dálku – očekávanou  inscenací Jiřího Heřmana. Po třech letech se rozšíří i klasický baletní repertoár výpravnou Spící Krasavicí Petra Iljiče Čajkovského. Výjímečnou příležitostí představit národní kulturu v zahraničí bude operní turné na Hong Kong Arts Festival v únoru.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: Zuzana Žáková Klimplová

Národní divadlo Brno má za sebou mimořádně úspěšný rok

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.