03.01.2017 13:18

Národní divadlo Brno má za sebou mimořádně úspěšný rok

I v roce 2016 zvedalo Národní divadlo Brno úspěšně laťku umělecké kvality a lámalo rekordy tržeb.

Měnící se repertoár a nová tvář divadla sklízely úspěch u diváků i odborníků. O tom svědčí řada nominací na ceny a pozvání na domácí a zahraniční festivaly. Z mnoha nominací se loni podařilo proměnit Jaroslavu Březinovi, který získal Cenu Thálie za roli Lacy v Její pastorkyni. Výjimečný koncept operního dvojvečera Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas pak přinesl Cenu Divadelních novin Jiřímu Heřmanovi a Marko Ivanovičovi.

Rekordy lámaly i ekonomické ukazatele divadla. Domácí tržby překročily hranici 63 milionů, což znamená nárůst o 12,6 %. Také diváků přišlo více než o rok dříve – celkem 240 247. To představuje konkrétně 12 401 nových diváků  a 5,4 % nárůst.
Ekonomicky se dařilo všem souborům. Raketový růst třetím rokem za sebou potvrdil baletní soubor, kterému přibylo téměř 5,5 tisíce nových diváků a tržby mu stouply o 13 %. Rozkvět souboru potvrdilo i úspěšné finské turné s Louskáčkem do Tampere a pozvání na další roky.
Dařilo se i činohře, která úspěšně reprezentovala brněnskou divadelní scénu na festivalech v Plzni, Hradci Králové a Zlíně, uspěla na pohostinských představeních v Praze. Domácí tržby se zvedly o 1,38 milionů, což je nárůst o 5,7 %. Za mírným 4 % poklesem návštěvnosti stojí zejména menší počet představení odehraných loni v Mahenově divadle, které téměř tři týdny sloužilo festivalům pořádaným Národním divadlem.

Nejen rekordní festival Janáček Brno 2016 stojí za enormním úspěchem operního souboru.  11,5 % nárůst publika představuje 8 758 diváků, kteří ve srovnání s minulým rokem navštívili produkce tohoto souboru. Tržby vzrostly dokonce o 16, 65 % o více než 3 miliony korun. Úspěšný byl i festival Divadelní svět Brno, jehož úspěšný restart potvrdila druhá edice produkovaná loni Národním divadlem Brno.

Národní divadlo Brno rozšiřuje své aktivity všemi směry. Rekordy láme komunikace s publikem v online prostoru. NdB zde nabízí stále nové služby. Jako první v zemi nabídlo divákům možnost, aby si sami složili své vlastní divadelní předplatné na míru svých potřeb a očekávání. Kromě edukačních aktivit se klade stále větší důraz na společenskou odpovědnost divadla. Ať již jde o pomoc bližním v životní či sociální nouzi, nebo příprava speciálních akcí reflektujících kontroverzní témata současnosti.

Národní divadlo Brno čekají i v roce 2017 výjimečné výzvy, spojené zejména s generální rekonstrukcí Janáčkova divadla, která zabrzdí ekonomický progres, ale neměla by zastavit rozkvět umělecký. Do konce jara čekají všechny soubory profilové šéfovské inscenace. První budečinoherní Paní  z moře v režii Martina Františáka, následovaná operní Láskou na dálku – očekávanou  inscenací Jiřího Heřmana. Po třech letech se rozšíří i klasický baletní repertoár výpravnou Spící Krasavicí Petra Iljiče Čajkovského. Výjímečnou příležitostí představit národní kulturu v zahraničí bude operní turné na Hong Kong Arts Festival v únoru.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: Zuzana Žáková Klimplová

Národní divadlo Brno má za sebou mimořádně úspěšný rok

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.