05.06.2017 08:53

Národní divadlo Brno nabídne písně i obrazy z Bulisova života

Písně a obrazy ze života Jiřího Bulise nabídne Národní divadlo Brno v nové inscenaci Drazí v Chomutově! Text je založený na korespondenci předčasně zemřelého hudebníka, různorodých materiálech z pozůstalosti i volně rozvinutých vzpomínkách jeho blízkých a přátel.

„Historky, které jsme slyšeli, jsme se snažili převést do divadelního tvaru,“ řekla hlavní autorka textu, hudebníkova dcera Lucie Dlabola Bulisová. Spolupracovala s Arnoštem Goldflamem a dramatičkou Ivou Klestilovou, režii má Anna Petrželková.

Podle režisérky se Bulis v inscenaci rýsuje jako potutelný vtipálek, elegantní, byť trochu nemotorný muž, „potměšilec doplácející na věčnou nerozhodnost“, který se přes své intelektuální založení snaží žít prakticky svůj „brněnský socialistický život“.

Premiéra bude 9. června v Redutě. Cílem Národního divadla Brno je připomenout Bulise jako mnohostrannou osobnost. „Pro někoho je mýtem, ikonou, na druhé straně je to skladatel, potenciální hitmaker, autor scénické i filmové hudby, na kterého se zapomíná a kterého mladší generace už příliš nezná,“ řekla dramaturgyně Lucie Němečková.

Bulis nemá v inscenaci jediného hereckého představitele, jeho osobnost režisérka přibližuje metodou kaleidoskopu. „Každý z herců jej ztělesňuje na chvíli, přináší jiný odstín jeho povahy,“ uvedla Petrželková.

Hudebník, skladatel a klavírista Bulis se narodil v roce 1946 v Chomutově, jako autor je však silně spjatý s Moravou a Brnem, kde studoval skladbu. Psal autorské písně i scénickou hudbu, například pro Divadlo na provázku nebo Hanácké divadlo v Prostějově, pozdější HaDivadlo. Zemřel v roce 1993 při nehodě mezi Olomoucí a Prostějovem.

Bulisova hudba je v divadelních kruzích dosud živá. Studenti Janáčkovy akademie múzických umění v roce 2015 sestavili z jeho písní program nazvaný Hodinku na Štědrý den. O deset let dříve pražské Divadlo v Dlouhé nasadilo na repertoár Kabaret Prévert-Bulis. Před dvěma lety také vyšlo CD nazvané Bulisovi, kde současní muzikanti skládají autorovi poctu.

Národní divadlo Brno

Autor článku: ČTK: Jan Tomadl, hj

Písně a obrazy ze života Jiřího Bulise nabídne Národní divadlo Brno v nové inscenaci Drazí v Chomutově! Text je založený na korespondenci předčasně zemřelého hudebníka, různorodých materiálech z pozůstalosti i volně rozvinutých vzpomínkách jeho blízkých a přátel.

Národní divadlo Brno nabídne písně i obrazy z Bulisova života

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.