06.09.2017 18:54

Národní divadlo Brno zahájilo sezonu koncertem na Zelném trhu

Melodie z opery Nápoj lásky od Gaetana Donizettiho dnes zahájily sezonu Národního divadla Brno. Spolu s dalšími úryvky z aktuálního repertoáru a připravovaných novinek zazněly pod širým nebem na Zelném trhu. Zahajovací koncert se v minulých sezonách konal na piazettě před Janáčkovým divadlem. V létě se tam však propadla dlažba.

Zaplněné náměstí dnes vyslechlo také například Šperkovou árii z Fausta a Markéty od Charlese Gounoda v podání Pavly Vykopalové, jedné z hvězd brněnského operního souboru. Zazněl také sbor čertů Sláva zlatu mocnému z opery Antonína Dvořáka Čert a Káča.

Vystoupily desítky umělců – orchestr, sbor, sólisté opery i baletu. Umělečtí šéfové jednotlivých souborů Národního divadla Brno lidem na Zelném trhu řekli, co pro ně v nové sezoně chystají. Balet uvede třeba West Side Story na brněnském výstavišti, činohra chystá Rozmarné léto v šapitó v Lužánkách. Ostatní produkce najdou zázemí v Mahenově divadle a Redutě. Janáčkovo divadlo, největší z budov, prochází rekonstrukcí. „Budeme také putovat po stopách Homérovy Odsyssey,“ řekl umělecký šéf činohry Martin Františák. Z připravovaných inscenací zmínil ještě klasickou tragédii – Marii Stuartovnu od Friedricha Schillera.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš

Národní divadlo Brno zahájilo sezonu koncertem na Zelném trhu

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.