14.10.2016 11:44

Národní divadlo moravskoslezské připomene jubileum Jana Kačera

Národní divadlo moravskoslezské připomene nedávné 80. narozeniny herce a režiséra Jana Kačera. Ten svou profesní kariéru zahájil právě působením v Ostravě. V roce 1959 nastoupil po absolvování DAMU do Divadla Petra Bezruče. V sobotu 15. října divadlo uvede komponovaný pořad Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem. Jeho přesný program je utajený, má zůstat překvapením pro oslavence. ČTK to řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

„Jednak půjde o besedu. Zapojí se do ní pamětníci i současní herci, které Jan Kačer inspiroval. Vzpomínat budeme také s fotografiemi, program obohatí i několik hudebních vystoupení,“ řekla. Přesné informace o výběru hostů ani písních, které zaznějí, zveřejnit nechce, neboť mají být překvapením pro hlavního hosta.
Sám Jan Kačer netuší, co pro něj ostravští divadelníci chystají. „Přemýšlím o tom. Snažil jsem se něco zjistit. Bylo mi ale řečeno, ať to nedělám. Hlavně se budu snažit nebýt sentimentální,“ svěřil se dnes ČTK umělec, který v Ostravě strávil ve dvou etapách 16 let svého divadelního života a Ostravu považuje za své osudové město.
Kačer 80. narozeniny oslavil 3. října. „Patří k zásadním osobnostem českého divadla druhé poloviny 20. století a zanechal v divadelním životě Ostravy dvě výrazné stopy. Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem je logickou poctou tomuto výraznému divadelnímu tvůrci u příležitosti jeho narozenin,“ uvedla mluvčí.

V letech 1959-1964 působil Jan Kačer v Divadle Petra Bezruče, kam nastoupil po absolvování DAMU. Toto působení dalo divadlu novou tvář a energii a vytvořilo i základ nově vznikajícího pražského Činoherního klubu, kam většina lidí z okruhu Jana Kačera včetně něj přešla. „Zažil jsem Ostravu 50. let. Bylo to dobrodružné město s báječnou a divokou tváří. Narodily se mi tam dvě děti. Měl jsem tam svůj první byt. To byl start do života, o kterém se mi ani nezdálo,“ vzpomínal Kačer.
Do moravskoslezské metropole se profesně vrátil podruhé v roce 1976 jako režisér činohry Státního divadla v Ostravě, dnes Národní divadlo moravskoslezské. „Podruhé jsem tam byl už sám. Devět let. Bylo to ale už jiné město,“ řekl. Kačerovo druhé ostravské působení představuje výraznou kapitolu v dějinách činohry NDM. A v sobotu Kačer zamíří do třetí Ostravy. „Jezdím tam za vzpomínkami. Město má novou tvář,“ zakončil.

http://www.ndm.cz/ 


Autor článku: ČTK: dvc, sd

Národní divadlo moravskoslezské připomene jubileum Jana Kačera