21.03.2013 15:09

Národní divadlo v Praze uvede Verdiho operu Don Carlo

Při příležitosti 200. výročí narození Giuseppe Verdiho chystá Opera Národního divadla na 28. března 2013 premiéru opery Don Carlo v čtyřaktové italské verzi a v hudebním nastudování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka. Režisérem koprodukční inscenace, která byla poprvé uvedena na podzim minulého roku ve Finské národní opeře v Helsinkách, je Manfred Schweigkofler.

Opera Don Carlos (v přepracované italské verzi Don Carlo), která se na jeviště Státní opery vrací po patnácti letech od premiéry posledního uvedení, je jedním z Verdiho uměleckých vrcholů. Nová inscenace s podtitulem „Gothic Verdi“ ve svém výtvarném provedení vytváří až hororově fantastické prostředí plné šera a stínů, kombinující historické prvky a v současnosti velmi moderní post-punkový styl. Autorem scénografie, která vychází z motivu tajemného lesa, je Walter Schütze. Kostýmy vytvořila Heidi Wikar. I přes zdánlivou bezčasovost jednotlivých výtvarných prvků zůstává základní myšlenka inscenace věrna původnímu dílu a libretu.
„Inspirací k vytvoření prostředí a stylu, ve kterém se inscenace odehrává, byl pro nás současný trend mladých lidí obracet se k různým quasi historickým stylům nebo tajemným místům. Ten vyplývá z jakéhosi neuspokojení s naplněností reality světa kolem nás. Pozorovat to můžeme například na oblíbenosti knih, her a filmů, jejichž děj je zasazen do smyšlených světů, které ovšem svými principy vycházejí ze středověkých motivů. To je totiž to pravé místo pro rozvoj fantasie“, rozkrývá myšlenku jednoho z výrazných motivů inscenace její režisér Manfred Schweigkofler.

Zatímco režijní záměr a výtvarné pojetí zůstává u nové inscenace shodné jako v koprodukčních Helsinkách, obsazení a také hudební nastudování, jehož autorem je šéfdirigent Opery ND Jaroslav Kyzlink, je zbrusu nové.
„Jsem moc rád, že Opera Národního divadla oslaví mistrovy narozeniny právě novou produkcí tohoto díla.
I když jsem v minulosti tuto operu již dirigoval, je nesmírně inspirativní ji nyní připravovat a objevovat barvy partitury s výjimečným obsazením sólistů, z nichž někteří se objevují na naší scéně úplně poprvé a také
s Orchestrem a Sborem Státní opery, se kterým náročné sborové party nastudovala výjimečně jako hostující sbormistr prof. Blanka Juhaňáková “
, říká k uvedení Dona Carla šéfdirigent Opery Jaroslav Kyzlink.

Hudební i režijní stránka inscenace bude ve Státní opeře těžit také z výjimečného obsazení. Kromě domácích předních sólistů Opery Národního divadla zastoupených například Andou-Luisou Bogzou, Danou Burešovou, Luďkem Velem, či po zdravotní indispozici navrátivší se Evou Urbanovou se představí hned několik zvláštních hostů zvučných jmen, jako jsou Vladimír Chmelo, Štefan Kocán, Adriana Kohútková nebo argentinský tenorista Marcelo Puente, pro kterého je titulní role v pražském Donu Carlovi první ze tří rychle po sobě následujících premiér (Praha, Vídeň, New York).

“Verdiho opera Don Carlo patří bezesporu k vrcholným dílům, skladatel v tomto případě velmi dobře zvolil literární námět, který zhudebnil unikátním způsobem. Opera obsahuje nejen nádherné melodie árií, ale také na tu dobu nevídaně silnou úlohu orchestru a sboru. V instrumentaci použil řadu vedlejších nástrojů, pomocí jejich specifických barev dokonale dotváří atmosféru jednotlivých dramatických situací“, dodává dirigent Kyzlink.

Autor článku: Petr Kozlíček

Národní divadlo v Praze uvede Verdiho operu Don Carlo