29.08.2017 11:11

Národní divadlo zahájilo 135. sezonu a ocenilo tři mladé umělce

Pražské Národní divadlo bude pokračovat v rekonstrukci budovy Státní opery a otevře nové sídlo činoherního souboru v areálu Anenského kláštera. V hledišti historické budovy to řekl ředitel české první scény Jan Burian, když symbolicky zahájil 135. sezonu. Umělecké soubory v ní připraví 21 nových inscenací.

„Přes prázdniny se významně posunula stavba nového sídla činohry, které bude otevřeno pravděpodobně v březnu 2018. Umělci v jednom křídle kláštera naleznou kromě kvalitního zázemí i zkušebny, které potřebujeme nejvíc,“ uvedl Burian. Podle něj bude Státní opera znovuotevřena začátkem sezony 2019/2020. Ve Stavovském divadle finišuje kompletní oprava orchestřiště, počítá se rovněž s opravou jeho fasády.

Při té příležitosti Burian ocenil tři umělce do 35 let. Z baletního souboru jím byl první sólista baletu Giovanni Rotolo, který na jeviště přinesl šarm, noblesu, italský temperament a antický ideál mužské krásy. Exceluje v klasickém repertoáru i v jakémkoliv jiném stylu a žánru tanečního divadla. Členem Národního divadla se stal před šesti lety.
Cenu ředitele převzali i činoherec Radúz Mácha, který od roku 2011 ztvárnil přes dvě desítky rolí, a mimořádně všestranný stálý host opery Roman Hoza. „Radúz je pracovitý, technicky velmi dobře vybavený a divadlu oddaný. Vrhá se do rolí všech velikostí a svým jevištním charismatem dokazuje, že patří k výrazným osobnostem své generace,“ uvedl Burian.
Roman Hoza je laureátem několika mezinárodních soutěží. V roce 2014 vystoupil ve vídeňském Schlossteatru Schönbrunn v roli Leporella a představil se na salcburském festivalu. V témže roce hostoval v Lyonu jako Lovec a Hajný ve Dvořákově Rusalce. Od ledna 2015 je členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu/Duisburgu.

Burian při svém vystoupení připomněl některé plánované obměny ve vedení souborů, které nastaly s koncem minulé sezony. Petr Zuska předal pomyslné žezlo nad souborem baletu Filipu Barankiewiczovi a Jana Dvořáková střídá ve správním vedení Činohry ND Michala Dočekala. Do důchodu odchází umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.
Barankiewicz představil čtrnáct nových členů, řadu ze zahraničí. Činoherní soubor posílí podle uměleckého šéfa Daniela Špinara Jana Stryková, Veronika Lazorčáková a jako stálý režisér Jan Frič. „Iva Janžurová od nás neodchází,“ dementoval Špinar zprávy, které se v létě objevily v médiích.

Oblíbená herečka ke konci minulé sezony s kolegyněmi nastudovala na Nové scéně inscenaci Křehkosti tvé jméno je žena, o kterou je u diváků velký zájem. „Ve Stavovském divadle budeme po prázdninách pokračovat s oblíbenou inscenací Audience u královny. Diváci mě mohou vidět dále v inscenacích Mikve a Pýcha a předsudek. Ostrovského Les ve Stavovském divadle opravdu už nehrajeme. Některé inscenace končí, aby mohly vzniknout jiné. Jsem ráda, že se život této komedie podaří prodloužit přenesením do Studia Dva, kde má premiéru už ve čtvrtek,“ vzkázala herečka divákům.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, abz

Národní divadlo zahájilo 135. sezonu a ocenilo tři mladé umělce

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.