27.09.2017 15:46

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

Třetí listopadová sobota bude tradičně patřit Noci divadel, která letos oslaví 5 let své existence. V sobotu 18. listopadu 2017 tak opět ožijí divadla z celé republiky, která během odpoledních a večerních hodin připraví přes 500 představení, nočních prohlídek, divadelních dílen a performancí – zdarma nebo za symbolické vstupné. Loňského ročníku Noci divadel se zúčastnilo na 50 000 návštěvníků a 130 divadel či kulturních organizací ze 31 měst. Mottem letošního ročníku je „Forever Young“, proto se budou divadla věnovat zejména mladému publiku. V současné době probíhá registrace souborů a kompletní program pátého ročníku bude zveřejněn po 23. říjnu na webových stránkách www.nocdivadel.czKoordinátorem akce je opět Institut umění – Divadelní ústav.

Noc divadel, největší divadelní svátek svého druhu, chystá jubilejní páté vydání. Návštěvníci se mohou opět těšit na nevšední divadelní zážitky, které jsou připravovány exkluzivně pro tuto událost. Na programu bude přes 500 workshopů, představení, prohlídek divadelních zákulisí či diskuzí s herci, scénografy a režiséry. Loňský ročník Noci divadel přilákal na 50 000 diváků, kteří zavítali do některého ze 130 zúčastněných divadel v 31 městech celé České republiky.

Tématem letošní Noci divadel je „Forever Young“. Pod tímto mottem se tak jednotlivá divadla budou snažit přilákat na svůj program zejména náctileté diváky. Proto Institut umění – Divadelní ústav pro divadla zorganizoval dvoudenní setkání s tématem rozvoje mladého publika, který proběhl 19. a 20. září v budově IDU a Divadelní fakulty AMU. Během prvního dne bylo představeno několik funkčních modelů práce s publikem, převážně z řad zástupců divadel zapojených v projektu Noc divadel. Účastníci setkání také navzájem sdíleli své zkušenosti a druhý den absolvovali workshop  pod vedením Marka Bratuše a Caspara Nieuwenhuise, kteří stojí za úspěšným projektem "Generation to Generation".

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala v roce 2008 v Chorvatsku debutová Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, je díky účasti více jak 50 000 návštěvníků největším projektem v rámci Euroepan Theatre Night.

Více informací na www.nocdivadel.cz

Facebook: http://fb.com/Nocdivadel/

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

Zprávy

23.04.2018

Pražské Quadriennale pod vedením nové výkonné ředitelky

Pražské Quadriennale, největší mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie s tradicí od roku 1967, zvolilo pro svůj 14. ročník novou výkonnou ředitelku. Stala se jí Pavlína Šulcová, která má za sebou dlouholeté zkušenosti nejen z oblasti kulturní a obchodní diplomacie, ale i s vedením mezinárodních kulturních a uměleckých projektů.

20.04.2018

Soubor Farma v jeskyni získá stálé zázemí v podobě nového multifunkčního sálu Centra současného umění DOX

Pražské Centrum současného umění DOX se rozšířilo o multifunkční sál nazvaný DOX+ v provedení studia Petr Hájek Architekti. Bude sloužit divadlu, tanci, hudbě či performancím. Sál s kapacitou 450 až 700 návštěvníků představuje poslední, čtvrtou, fázi rozšíření Centra DOX, které se stane se svými 8000 metry čtverečními jednou z největších institucí zaměřených na současné umění v Česku.

20.04.2018

Vyšla publikace Laterna Magika: Zlatá éra očima pamětníků

Živá připomínka historie divadelního fenoménu, který se zrodil v roce 1958 na světové výstavě Expo v Bruselu pod geniálním vedením režiséra Alfréda Radoka a scénografa Josefa Svobody. Jaký byl život umělců s laternou magikou? Nejen herečky a moderátorky Sylva Daníčková, Zdena Procházková, Valentina Thielová, Jaroslava Panýrková, ale také tanečníci, hudebníci a další vzpomínají na svůj život s Laternou.