13.11.2017 12:36

Noc divadel propojí olomoucké scény

Bezplatná představení, workshopy pro děti či interaktivní prohlídku zákulisí chystají čtyři olomoucké divadelní scény pro letošní Noc divadel, která se uskuteční tuto sobotu. Divadlo hudby, Divadlo na cucky, Divadlo Tramtarie a Umělecké centrum Univerzity Palackého Konvikt zároveň propojí společná hra o ceny. Do Noci divadel se zapojí také Moravské divadlo Olomouc, které otevře zájemcům své zákulisí, řekl ČTK mluvčí divadla David Kresta.

Čtyři olomoucké scény se v programu Noci divadel zaměří na malé diváky, ale nabídnou i speciální programy pro dospělé. Divadlo hudby chystá program divadelně improvizační skupiny Olivy, v Tramtarii se mohou zájemci zapojit do interaktivní hry Tramtaráci. „Nachystali jsme několik úkolů, během kterých necháme nahlédnout pod pokličku nejen naší práce, ale především nás samotných,“ uvedla členka souboru Jana Posníková. Během interaktivní hry se tak návštěvníci dozvědí různé zajímavosti o členech souboru a zažijí prostor divadla úplně jinak, bez světel reflektorů.

V Divadle na cucky připravují odpolední workshop pro děti, na který naváže koncertní program pro veřejnost. „Noc divadel pořádáme poprvé na Dolním náměstí. Během odpoledne i večera se můžou návštěvníci těšit na otevřené dveře do divadla a pestrý program pro malé i velké,“ uvedl intendant divadla Jan Žůrek. Během večerního setkání písničkářů se kromě Martina Bindera představí i zahraniční hudebnice Fiona Maria Fitzpatricková z Irska a Zoe Hayterová z Velké Británie.

V Uměleckém centru Univerzity Palackého Konviktu se představí během Noci divadel studentské divadelní spolky, univerzitní rádio a filmový klub. „Společně oživíme chodby Konviktu pomocí rozehraných obrazů ze Snu noci svatojánské. Vrchol pak čeká návštěvníky v nejvyšším patře na velkolepé inscenované svatbě,“ uvedla za centrum Markéta Zborníková. Nabídku Konviktu doplní také filmové projekce.

Počtvrté se do programu Noci divadel zapojí také Moravské divadlo Olomouc, návštěvníkům otevře během večera své zákulisí, projít se budou moci po jevišti či si prohlédnout divadelní kostýmy. Divadlo své zázemí otevře od 16:00, prohlídka začíná vždy v celou hodinu. Poslední výlet po zákulisí začne ve 20:00, řekl ČTK mluvčí divadla David Kresta. Mezi průvodci bude i členka činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice se Noc divadel poprvé uskutečnila v roce 2013.

http://www.nocdivadel.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, hj

Noc divadel propojí olomoucké scény

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.