22.06.2016 10:29

NODO ve fázi příprav

V pátek 17. 6. se v Ostravě naplno rozjely přípravy 3. bienále NODO. Skladatel Petr Cígler a režisér Petr Macháček přijeli se svým hereckým a pěveckým týmem zkoušet svou novou operu. Pro skladatele a vědce Petra Cíglera se jedná o první operní zkušenost. Za chvíli dorazí z Prahy do Ostravy dirigent Ondřej Vrabec (asistent Jiřího Bělohlávka) a v Divadle Antonína Dvořáka začne detailní práce s partiturou a orchestrem Ostravská banda.

Zkušebny Divadla Antonína Dvořáka jsou v tyto dny plné hráčů mezinárodní Ostravské bandy. Pod vedením Petra Kotíka se pustili do Aventures a Nouvelles Aventures György Ligetiho. Záhy se připojí k inscenačnímu týmu v čele s režisérkou Katharinou Schmitt, která se už na operu připravuje v prostorách Starých koupelen na Hlubině. Industriální prostor jednoznačně ovlivní celkové vyznění inscenace.

Tento týden je už v Ostravě většina účinkujících, kteří se podílejí na letošním ročníku festivalu. Jen pro připomínku – zrodil se před čtyřmi lety a od té doby stále roste. Letos se kromě Ostravské bandy, která pro tyto účely od začátku NODO převzala roli operního orchestru, do příprav zapojila i plejáda výjimečných zpěváků, herců, výtvarníků a režisérů. Na „svých“ operách již usilovně pracují např. Jan Horák s Michalem Pěchoučkem z pražského Studia Hrdinů, pod jejichž dozorem vzniká vůbec první operní provedení skladby No. 42 (In the Alps) Richarda Ayrese. Inscenátoři z Prahy pracují kromě Ostravské bandy také se dvěma sólisty, kolem kterých se točí celý humorný příběh: se sopranistkou Lydií Brotherton a trumpetistou Jánosem Elmauerem.

Na přípravách jedné z objednávek festivalu, opeře At the waters of Lethe Idina Samimi Mofakhama, se podílí Marta Gradzka a Ewelina Grzechnik. V Ostravě je spolu s nimi už i pětice sólistů. Hned dva z nich k tomu zkouší ještě party v nové opeře Petra Kotíka William William, která byla dopsána teprve před pár dny. Zpěváci budou ale téměř skryti, neboť scéna bude patřit pětici tanečníků. Ti se již seznamují s choreografickými nápady Matildy Sakamoto, čerstvé absolventky Juilliard School v New Yorku, a s hudbou, kterou už teď skvěle zná virtuózní houslové duo String Noise.

Za pár dní dorazí do Ostravy zhruba dvacítka dětí z Permoníčku, aby se přidali ke svým starším kolegům ze sboru Canticum Ostrava a sólistovi Holgeru Falkovi, a společně provedli antické drama ve velkolepé opeře Oresteia Iannise Xenakise. Důležité sólo má v této asi 70minutové opeře maďarský hráč na bicí Tamás Schlanger z Ostravské bandy. Bude se jednat o skutečně velkolepé zakončení 3. bienále NODO. Zatím jsme ale na jeho samotném počátku a řídíme se heslem: těžko na cvičišti – lehko na bojišti!

www.newmusicostrava.cz  


Autor článku: Kristýna Konczyna

NODO ve fázi příprav