27.10.2017 08:40

Nová muzikálová produkce studentů JAMU zavede do legendárního Woodstocku

Mimořádná muzika nejslavnějšího hudebního festivalu všech dob ožije v muzikálové novince Woodstock, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 29. října v 19 hodin v brněnském Divadle na Orlí. Připravili ji tady studenti muzikálového herectví z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v dramaturgii Evy Lietavové a pod režijním vedením Stano Slováka.

Slavné písně jako Oh, Happy Day, With a Little Help from My Friends nebo The House of the Rising Sun či Mercedez Benz zazní v hudební inscenaci Woodstock, kterou inspiroval hudební festival konající se ve Spojených státech amerických jihozápadně od stejnojmenného městečka od pátku 15. srpna do pondělí 18. srpna 1969. „Hledala jsem paralelu mezi současností a dobou, kdy se konal Woodstock. A hledání pravdy a autenticity v životě, které je s hippies neoddělitelně spjato, to je přece věčné. Nemapuju Woodstock. Je to spíš takové „road theatre“. Většina scénáře se odehrává na cestě na Woodstock. Woodstock je cíl. Woodstock je ideál, který se může i nemusí naplnit,“ přiblížila svůj scénář Eva Lietavová.  Režisér Slovák dodává, že své při nasazení titulu sehrála silná muzika na pozadí hudební akce, která přepsala nejen dějiny pop kultury.

Muzikál Woodstock vypráví v jedné rovině příběh kluka, který poprvé v životě a trochu neohrabaně, revoltuje proti budoucnosti, která je pro něj uchystaná. „Naráží však na svou neoblomnost, hledá úplnost a nechce kompromisy. Písničky doplňují situace v muzikálu. Není to pásmo beze smyslu,“ vysvětlila scénáristka a dramaturgyně. Většina z patnácti písní je vybraná tak, aby dotvářela dramatické situace. Ať už hudebně, ale hlavně pocitově nebo i textově. Ty písně jsou podle Lietavové apelem i dnes, kdy se znovu můžeme s kapelou Sweetwater kupříkladu ptát: What´s wrong?.

V muzikálu se představí jedenáct studentů čtvrtého ročníku Ateliéru muzikálového herectví Stano Slováka, které doprovodí šestičlenná kapela pod vedením Karla Albrechta. Složení je klasicky big beatové (bicí, basa, kytara, klávesy, sax a trumpeta).  Scéna i kostýmy byly tentokrát svěřeny studentkám Divadelní fakulty JAMU Kateřině Veselé a Kateřině Doležalové. Zatímco kostýmy akcentují a zobrazují konkrétní dobu (tedy rok 1969), u scénografie šli divadelníci cestou znaku. Na jevišti diváka uvidí silnici s dlouhým svodidlem, na jejím konci je nápodoba tzv. koncertní stage.  Podle Slováka bude ve dvouhodinové inscenaci vyrovnaný poměr mluveného slova a písní.

Woodstocku se zúčastnilo mnoho legendárních umělců a kapel jako byli Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who, Carlos Santana nebo Country Joe and the Fish. Tvorbu mnohých divák uslyší, vizuálně je však nehodlají  divadelníci napodobovat či hlasově imitovat. „Nejedná se o klasický muzikál, kde je vše prokomponované. Využíváme dvě linie. Téměř koncertní provedení slavných hitů a komorní příběh kluka, který se nebál utéct z domu, aby se dostal do Woodstocku,“ doplnil režisér.

Hlavní ideou hnutí „květinových dětí“ hippies, jež tvořily značnou část účastníků festivalu, byly mír, láska a porozumění. Proto se Woodstock zapsal jako protest hippies proti válce ve Vietnamu a proti konzervativním hodnotám. Jaké poselství nese brněnský muzikálový Woodstock? „S protestem se můžeš svést, užít si ho, bavit se a mít dobrý pocit, že jsi přispěl svou přítomností. A pak je protest, který je mnohem hlouběji uvnitř člověka a který nedovoluje obelhávat sám sebe a konat proti svému přesvědčení. Neumím říct, který je efektivnější. Jeden z nich však je upřímnější a pravdivější,“ uzavřela Lietavová. První reprízy se konají hned následující čtyři dny po nedělní premiéře.

http://divadlonaorli.jamu.cz/

Autor článku: Luboš Mareček