10.02.2017 11:18

Novinka brněnské Reduty představuje městské subkultury a kmeny

Brněnská Reduta má ode dneška na repertoáru inscenaci, která divákům neotřelým způsobem přibližuje městské subkultury. Herci jsou zároveň průvodci, kteří sdělují své vlastní zkušenosti z konkrétních skupin. Inscenace nazvaná Kmeny volně vychází ze stejnojmenného úspěšného knižního počinu, který získal také televizní podobu.

„Hodně jsme si povídali o tom, jakým způsobem se nás kmeny a subkultury v našem životě dotkly, dotýkaly nebo doteď dotýkají. Snažili jsme se najít unikátní výpověď sedmi lidí. Jejich vztah ke kmenu a vztah kmene k nim,“ popsal přípravy inscenace režisér Braňo Holiček. Režisér si vybral stejnou hereckou sestavu, se kterou pracoval už na inscenaci Černá labuť. Informace z knihy se prolnuly s příběhy herců a jejich „kmenovými zkušenostmi“.

„Nejtěžší bylo přiznat si, že člověk byl naivní a že ho bavilo něco, co je povrchní. Důležité bylo si uvědomit, že jsem to opravdu tehdy byla já, nestydět se a přijmout to, že si člověk něčím takovým prošel,“ řekla herečka Magdaléna Tkačíková, která v inscenaci vzpomíná na subkulturu hiphoperů.
Netradičním prostředím, které režisér pro inscenaci zvolil, je prádelna. „Hledali jsme prostředí, do kterého mohou lidé vstoupit, obnažit se, něčím si projít, očistit se nebo naopak na sebe obléknout něco jiného, proměnit se a zase odejít,“ řekl Holiček novinářům.

www.ndbrno.cz

Autor článku: ČTK: tmd, hj

Novinka brněnské Reduty představuje městské subkultury a kmeny

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.